Mind a tejtermelő, mind pedig a tejfeldolgozó szektort hátrányosan érinti, súlyos károkat okozva ezáltal a hazai tejgazdaságnak az általános forgalmi adó kedvezményes kulcsának 15-ről 20 százalékra emelése – nyilatkozta lapunknak Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács (TT) elnöke. A szakember szerint az intézkedést követően a kereskedelem reakciója kétféle lehet. Vagy a tejtermékek fogyasztói ára emelkedik az áfa növelésének mértékével, s akkor az áremelkedés legfőképpen a nagycsaládosok és a nyugdíjasok életminőségét rontja, és ez elsődlegesen az alapélelmiszer-fogyasztás csökkenésében fog megmutatkozni. Vagy ha a kereskedelem az áfaemelésből adódó költségeket nem hárítja át a fogyasztóra, akkor vélhetőleg a feldolgozók áfa miatti áremelési szándékának is ellenáll, tehát a többletköltségek által bekövetkezett veszteséget mindenképp a tejfeldolgozók s ezáltal a tejtermelők kénytelenek elszenvedni.
A magyar tejtermelők további árcsökkenést már nem képesek elviselni. Ha mégis, akkor gyorsul az ágazat leépülése, teret engedve a külföldi termékek további beáramlásának, a diszkontok térnyerésének, amelyek csak 8–16 százalékban forgalmaznak hazai élelmiszereket – hangsúlyozta Istvánfalvi Miklós.
Az elnök kifejtette, hogy az általános forgalmi adó ilyen mértékű emelése az Európai Unió tagállamaiban alkalmazott kedvezményes áfakulcsokhoz viszonyítva is példa nélküli. Több tagország, Írország, Ciprus, Málta vagy az Egyesült Királyság esetében a tejtermékek kedvezményes általánosforgalmiadó-kulcsa nulla. Magyarország legfőbb versenytársai közül a Cseh Köztársaságban öt, Németországban hét, Ausztriában tíz, Lengyelországban pedig a folyadéktejre három, az egyéb tejtermékekre pedig hét százalékos az alkalmazott általános forgalmi adó mértéke. A közelmúltban Szlovákiában is végrehajtottak a magyarországihoz hasonló intézkedést, amelynek hatására az első hónapokban 5–30 százalékkal esett a tejtermékek forgalma, ami a kereskedelemmel folytatott négy-öt hónapos harc során mínusz öt százalékos szinten stabilizálódott – mondta Istvánfalvi Miklós. Az elnök megítélése szerint a mezőgazdasági termelők és az élelmiszer-feldolgozó üzemek számára a jövőkép eddig sem volt biztató, amit ez az intézkedés tovább ront. Várható a kis és a közepes élelmiszer-feldolgozók veszteségeinek növekedése, ellehetetlenülése, mert érdekeiket (költségeiket) nem tudják érvényesíteni a kereskedelemmel szemben, ezért tevékenységük feladására kényszerülnek. A TT álláspontjához csatlakozott a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége és a Szarvasmarha-tenyésztők Országos Választmánya is.
– Az áfaemelés egy az egyben nem fog megjelenni az élelmiszerárakban, mert a kereskedők között nagy a verseny, s igyekeznek megtartani a fogyasztókat. Viszont a beszállítókon minden bizonnyal megpróbálják behajtani a növekedést – kommentálta az áfaváltozást és annak várható hatásait Piros László, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének főtitkára. – Nagyon nem örülünk e tervezetnek, mert igen széles fogyasztói réteget érint, s pont azt, amelynek kereseti lehetőségei átlag alattiak. Ők értelemszerűen az olcsóbb árukat keresik majd, ami ismét kinyitja a már-már bezáródó kaput az importélelmiszerek előtt. Ezentúl kellemetlen az is, hogy az intézkedés negatív üzenetet hordoz a hazai élelmiszeripar számára, ahol három év óta az idén végre megállt a termeléscsökkenés és a belső piacvesztés – tette hozzá Piros László.
Az élelmiszerekre mindig másként hat az áfakulcs változása, esetükben a kereskedők is kisebb haszonkulccsal dolgoznak, ami azt feltételezi, hogy a jelenlegi ötszázalékos áfaemelést nagyon kevés kereskedő tudja csak és nagyon kevés cikk esetében kigazdálkodni – summázta az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos György hozzátette azt is, hogy ezt sok minden befolyásolja, kalkulálni kell legalább a termelők reakcióival is, hiszen a pékek máris árat emeltek.
Összeségében tehát az élelmiszerek drágulásával kell számolni, a lakosság még inkább érzékeny lesz az árakra, spórolni fog, s ha a fogyasztás nem esik is
vissza, a belső piac szinte biztosan átrendeződik, és az olcsóbb termékek felé tolódik.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón