Színeváltozás

2006. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak két csatában sikerült a felemelkedő Oszmán Birodalom fő katonai erejét, a szultáni sereget legyőzni a XV. században. Az elsőben a legendás mongol uralkodó, Timur Lenk az 1402-es ankarai ütközetben mért megsemmisítő vereséget I. Bajazid szultán csapataira. Timur Lenk a fogságba esett Bajazidot győzelmi trófeaként ketrecben tartotta haláláig. A másodikban a Hunyadi János vezette hadak győzedelmeskedtek 1456. július 22-én a Magyarország kulcsának számító Nándorfehérvár alatt, amikor megfutamították II. Mehmed szultánt.
Az akkor már nyolcvan éve zajló törökellenes harcok egyik legfontosabb tanulsága az volt, hogy a nagyjából hárommillió lakosú, a legfontosabb kereskedelmi útvonalaktól távol fekvő, mezőgazdasági jellegű Magyarország csak a kedvező körülmények összjátéka esetén képes legyőzni a kor egyik legerősebb nagyhatalmát.
Márpedig az egyik legfontosabb feltétel, az erős uralkodó hiányzott, hiszen ekkor az alig 17 éves, kormányzati tapasztalatokkal nem rendelkező V. (Habsburg) László ült a magyar trónon. Nem véletlen, hogy Hunyadi János télen vezette a legtöbb hadjáratát a török ellen, amikor nem kellett tartania a szultáni főerőktől. A törökellenes háborúk terhei messze meghaladták az ország gazdasági erejét, s jelentősebb anyagi segítségre Magyarország csak a pápától és Velencétől számíthatott. S az már az 1396-os, vesztes nikápolyi csatában is kiderült, hogy a fegyelmezetlen, gyakran gyenge harcértékű keresztes seregek a hon védelmében alig jelentenek segítséget. (Döntően a törökellenes harcok anyagi alapjának megteremtése érdekében vívott háborúkat Mátyás, Hunyadi János fia a gazdag Sziléziáért és Morvaországért. Az egyéni dicsőség mellett ez is ösztönözte a magyar vezetésű közép-európai birodalom létrehozásában, majd ez motiválhatta, amikor nem sokkal halála előtt, látva terve sikertelenségét, újfent közeledett a Habsburgokhoz.) Jellemző, hogy az 1456-os török mozgósítás hírére áprilisban összeült országgyűlés augusztusra, az aratás utánra szólította fegyverbe az országos sereget.
II. Mehmed szultán 1451-ben lépett trónra, majd két évvel később elfoglalta Bizáncot, az Oszmán Birodalom leendő fővárosát. Aztán 1454-ben bekebelezte a szerb királyság jelentős részét is, így pusztán idő kérdése volt, hogy a hódító melléknevű szultán mikor tesz kísérletet birodalma nyugati irányú kiterjesztésére. A mintegy 80–90 ezer fősre becsülhető török sereg – amelynek 55–60 százalékát tették ki reguláris csapatok – május elején indult el Drinápolyból a magyarországi végvárvonal kulcsának számító Nándorfehérvár ellen. A várat Szilágyi Mihály, Hunyadi sógora védte 6000 fős csapatával.
A török haderő, amelynek mozgásáról a magyaroknak viszonylag pontos képük volt, július 4-én érkezett meg Nándorfehérvár alá, és azonnal hozzálátott a Duna és a Száva összefolyásánál épült vár ostromához. Fontos megemlíteni, hogy a török haderő egyik legerősebb fegyverneme volt a kiváló tüzérség, amely Bizánc bevételekor már bizonyította képességeit. A budai országgyűlés értelmében felállított sereghez a bárók közül – az országos főkapitányi tisztet betöltő Hunyadi csapatain kívül – csak a macsói bán, Korógyi János csatlakozott. Szegeden gyülekeztek és onnan indultak az ostromlott erőd felmentésére. E mintegy tízezres haderő mellett a III. Calixtus pápa bullája hívását követő közel 30 ezer keresztes várakozott Péterváradnál Kapisztrán János, a legendás hitszónok vezetése alatt.
Hunyadinak július 14-én sikerült elhárítania az első akadályt az ostromlott vár felmentése elől. Hajói ezen a napon áttörték a Nándorfehérvártól néhány kilométerre északra, Zimony magasságában felállított török hajózárat. Ezt követően az országos főkapitány seregével átkelt a Száván, és bevonult a várba, a keresztesek pedig táborba szálltak a folyó partján. Döntőnek bizonyult a török hadvezetésnek az a súlyos hibája, hogy csak a szárazföld felől vette ostrom alá a várat, s elmulasztotta a Duna és a Száva partjának megszállását. Ez lehetővé tette, hogy a hajózár áttörése után Hunyadi bevonuljon a várba csapataival.
A törökök a krónikák szerint az erősítések ellenére is bevehetőnek tartották Nándorfehérvárt. A sorsdöntőnek szánt ostromot július 21-én indították a vár elfoglalására. Ezekhez az elkeseredett harcokhoz kapcsolódik a törököt a mélybe magával rántó Dugovics Titusz önfeláldozó hősiességének története. Másnap, 22-én hajnalra sikerült megtisztítani a vár előterét és a várost is a törököktől. Hunyadi az elszenvedett veszteségek, valamint a várható újabb török támadás miatt a védelem megerősítését tartotta legfontosabb teendőjének. A csatát eldönteni szándékozó keresztesek azonban, megszegve a főkapitány világos parancsát, megtámadták a török állásokat. A keresztesek felmorzsolása érdekében a szultán, aki vélhetően túlbecsülte a várvédők veszteségeit, ezért nem számolt beavatkozásukkal, az addig a tüzérséget is biztosító ruméliai lovasság bevetésére adott parancsot. Ebben a pillanatban mutatkoztak meg Hunyadi hadvezéri képességei, amikor észrevette a kínálkozó lehetőséget, és lovasságával elfoglalta a török ágyúkat. A meglepetésszerű támadás következtében sértetlenül jutottak a magyarok kezére, így rövid időn belül már ezek is tűz alá vették a török egységeket.
Ágyúállásaik elfoglalása – bár visszafoglalásuk érdekében az utolsó tartalékokat jelentő janicsárokat is bevetették – megtörte a törökök harci szellemét, és ezzel eldöntötte a csatát. A törökök az éjszaka leple alatt fegyverzetük és javaik nagy részét hátrahagyva elmenekültek. Többen szorgalmazták ugyan a rendezetlenül visszavonulók üldözését, de tekintettel az elszenvedett veszteségekre, valamint az előrenyomulás logisztikai előkészítetlenségére, ezt Hunyadi elvetette.
A török vereség kiaknázására, az Oszmán Birodalom európai pozícióinak meggyengítésére Hunyadinak már nem maradt ideje. A korabeli csatákat gyakran követő pestisjárvány augusztus 11-én végzett vele. Ugyanez a sors várt október 23-án Kapisztrán Jánosra is, akit 1690-ben szentté avatott a római egyház. A nándorfehérvári diadalt követően csaknem hét évtizedre elhárult az átfogó török támadás veszélye, bár portyákat, sőt nagyobb beütéseket megkockáztatott. A győztes csatára épülő Hunyadi-nimbusz is hozzájárult, hogy a néhai főkapitány fia, Mátyás legyen a király V. László hirtelen halála után.
III. Calixtus még június 29-én aláírta a keresztény győzelemért esdeklő imát és a déli harangozást elrendelő bulláját, azt azonban több helyütt a nyertes csatával egyszerre hirdették ki. Így a köztudatban összefonódott a nándorfehérvári diadallal. Rómába augusztus 6-án érkezett meg a magyar győzelem híre. A pápa 1457-ben e napon elrendelte, hogy az évfordulóról az Úr színeváltozása ünnepeként emlékezzen meg a keresztény világ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.