Visszaperelnék a karjalai ingatlanokat

Egy finn ügyvéd jogi eljárást indított finn emberek tulajdonjogának visszaállítására a finnektől a második világháborút követően erőszakkal elcsatolt karjalai (Karélia) területeken. A helsinki külügyminisztérium ugyanakkor nem tartja megalapozottnak a keresetet, mondván, az érintetteket egyszer már kárpótolták az elvesztett vagyonért.

Kádár György
2006. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kari Silvennoinen megbízásából a bírósági kézbesítő a napokban három ingatlantulajdonos részéről adta át a keresetet a tulajdonjog visszaadására, illetve az ingatlan tulajdonosainak bejegyzésére Oroszország helsinki nagykövetségére. Viipuriban (Viborg) egy nagyobb ipari telep, Sortavala községben és Terijokiban egy-egy kisebb ingatlanról van szó. A keresetben azt is követelik, hogy a tulajdon- és a használatbavételi jog érvényesítése érdekében Oroszországnak kell minden esetleg felmerülő akadályt elhárítania.
A beadványban Oroszországnak három hetet adnak a válaszadásra. Amennyiben ez idő alatt nem érkezik válasz, vagy a válasz negatív, úgy Silvennoinen az Európai Emberjogi Bírósághoz fog fellebbezni.
Erkki Tuomioja finn külügyminiszternek ugyanakkor a napokban a kérdésről Moszkvában azt mondta, hogy „a Karjalából evakuált emberek egyszer már kaptak kompenzációt az általuk elvesztett vagyonért, így aztán nehéz belátni, hogy hogyan tudja majd valaki visszakövetelni a valamikor rokonságára tartozott tulajdonjogokat”. Silvennoinen szerint azonban Tuomioja szavai implicit azt tartalmazzák, hogy a finn állam által adott kompenzáció a tulajdonjogot is valaki másra ruházta át, ami viszont lehetetlenség. Mint az ügyvéd fogalmazott, a külügyminiszter nem ismeri se az ENSZ emberjogi nyilatkozatának 17. cikkelyét, se az Európai emberjogi egyezmény megfelelő pontját. Ezen dokumentumok szerint ugyanis a határok megváltoztatása nem hathat ki a tulajdonviszonyokra. Senkinek sem áll jogában más tulajdonát elvenni. Így tehát, amikor a finn állam az evakuáltaknak annak idején kompenzációt fizetett a határ túloldalán maradt ingatlanokért, akkor állampolgáraival szemben csak mint egy biztosítótársaság működött.
Hasonló ügyekben mások is működésbe léptek. A Terület-visz-szacsatolás nevű szervezet eddig például mintegy kétszáz keresetet továbbított Oroszország elnökének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.