Legutóbb a parlamenti választások alkalmával foglalkoztak az országos napilapok Budapesttel. De nem vitték túlzásba a tudósítást: két cikk a választások előtt, egy pedig utána bőven kielégítette a francia olvasók kíváncsiságát. Közülük nem mindenki tudja, hogy hol van Budapest, és hogy mi a különbség az egyes közép-európai országok között. Hiszen mindenhol szláv nyelvet beszélnek, nemde? – kérdezik. A tavasszal megjelent cikkek ugyanakkor mind kiemelték, hogy Orbán Viktor volt az, aki az orosz katonák kivonulását követelte az országból, és hogy Gyurcsány Ferenc milliárdos vagyonnal rendelkezik.
A mostani eseményeket arra használják fel az újságok, hogy – elmaradásukat pótolva – jobban megismertessék olvasóikkal a közép-európai országokat, amelyekben pattanásig feszült a légkör. Még törékeny a demokrácia, virágzanak a szélsőséges politikai irányzatok, pontosabban a szélsőjobboldal, és erőszakba torkollanak a tüntetések – állítják. Amikor leírják, hogy a huligánok autókat gyújtogatnak a fővárosban, és hogy Orbán Viktor folyamatosan a szélsőjobboldal felé kacsingat, láthatóan elfeledkeznek bizonyos tények, összefüggések megemlítéséről. Nevezetesen arról, hogy Franciaországban „békeidőben” is több ezer kocsit gyújtanak fel évente, és hogy 2002-ben a szélsőjobboldali Le Pen második helyen végzett az elnökválasztás első fordulójában, és hogy most tavaszszal is nagy reményekkel indul az elnöki székért. Arról sem írnak, hogy a Fidesz 16 év alatt csak egyszer kormányzott, és hogy nincsenek szélsőjobboldali képviselők a magyar parlamentben. Ugyanakkor a magyarokat leginkább a Nagy-Magyarország iránti nosztalgia hozza lázba, és hisznek a jobboldali demagógiának – írják le minduntalan.
A sajtó állást foglal, amikor a vélt vagy valós szélsőjobboldal elítéléséről van szó, ám óvakodik attól, hogy Gyurcsány hazugságáról formáljon véleményt. A szombati Le Monde-ban megjelent Gyurcsány-interjú szalagcímében a miniszterelnök kijelenti, hogy a magyarok támogatják őt, ezért nem fog lemondani. A kormányfőről készült karikatúra már kicsit kritikusabb, hiszen azt kérdezi, hogy „Elhinnétek nekem, ha azt mondanám, hogy hazudtam, amikor azt mondtam, hogy hazudtam?”
Magyar Péter gyurcsányi mélységbe zuhant a felelőtlensége miatt
