Felemás francia képalkotás

„Törékeny Magyarország”, „Felkelés Magyarországon”, „Fennforgás Közép-Európában”. A francia sajtó régen foglalkozott annyit Magyarországgal, mint az utóbbi másfél hétben. Ha korábban írtak is hazánkról, akkor leginkább egy szélsőjobboldal által fenyegetett ország képe tárult az olvasó elé.

Makay Zsuzsanna
2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbb a parlamenti választások alkalmával foglalkoztak az országos napilapok Budapesttel. De nem vitték túlzásba a tudósítást: két cikk a választások előtt, egy pedig utána bőven kielégítette a francia olvasók kíváncsiságát. Közülük nem mindenki tudja, hogy hol van Budapest, és hogy mi a különbség az egyes közép-európai országok között. Hiszen mindenhol szláv nyelvet beszélnek, nemde? – kérdezik. A tavasszal megjelent cikkek ugyanakkor mind kiemelték, hogy Orbán Viktor volt az, aki az orosz katonák kivonulását követelte az országból, és hogy Gyurcsány Ferenc milliárdos vagyonnal rendelkezik.
A mostani eseményeket arra használják fel az újságok, hogy – elmaradásukat pótolva – jobban megismertessék olvasóikkal a közép-európai országokat, amelyekben pattanásig feszült a légkör. Még törékeny a demokrácia, virágzanak a szélsőséges politikai irányzatok, pontosabban a szélsőjobboldal, és erőszakba torkollanak a tüntetések – állítják. Amikor leírják, hogy a huligánok autókat gyújtogatnak a fővárosban, és hogy Orbán Viktor folyamatosan a szélsőjobboldal felé kacsingat, láthatóan elfeledkeznek bizonyos tények, összefüggések megemlítéséről. Nevezetesen arról, hogy Franciaországban „békeidőben” is több ezer kocsit gyújtanak fel évente, és hogy 2002-ben a szélsőjobboldali Le Pen második helyen végzett az elnökválasztás első fordulójában, és hogy most tavaszszal is nagy reményekkel indul az elnöki székért. Arról sem írnak, hogy a Fidesz 16 év alatt csak egyszer kormányzott, és hogy nincsenek szélsőjobboldali képviselők a magyar parlamentben. Ugyanakkor a magyarokat leginkább a Nagy-Magyarország iránti nosztalgia hozza lázba, és hisznek a jobboldali demagógiának – írják le minduntalan.
A sajtó állást foglal, amikor a vélt vagy valós szélsőjobboldal elítéléséről van szó, ám óvakodik attól, hogy Gyurcsány hazugságáról formáljon véleményt. A szombati Le Monde-ban megjelent Gyurcsány-interjú szalagcímében a miniszterelnök kijelenti, hogy a magyarok támogatják őt, ezért nem fog lemondani. A kormányfőről készült karikatúra már kicsit kritikusabb, hiszen azt kérdezi, hogy „Elhinnétek nekem, ha azt mondanám, hogy hazudtam, amikor azt mondtam, hogy hazudtam?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.