Fontosnak találtuk, hogy megköszönjük azoknak a nyugat-európai és tengerentúli humanitárius szervezeteknek a munkáját, akik az 1956-os forradalom után a külföldre menekült magyarokat felkarolták – közölte lapunkkal tegnap Lehel László, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet igazgatója. Ezért szervezik október 12-én az egynapos fővárosi rendezvényt, amelyen csaknem egy tucat nyugati segélyszervezet képviselteti magát.
Egyúttal lehetőséget teremtünk annak kifejtésére is, hogy az ötvenhatos eseményeket miként élték meg a nyugati segítségnyújtók, mert a civil összefogás ezen formájára eddig kevés figyelem irányult a magyar társadalomban. Ilyenformán mindez kuriózum lesz az idei megemlékezések között – folytatta az igazgató. Szerinte az idén tizenötödik születésnapját ünnepelő MÖSZ már sikeresen beépült, sőt felnőtt a nyugati partnerei által kialakított segélyezési rendszerbe. Itthon stabil, negyvenezres támogatói körrel rendelkeznek, s ezenfelül rendszeresen nyernek el európai uniós támogatásokat is.
– Miközben jelen vagyunk a világ olyan krízis sújtotta térségeiben, mint Afganisztán, Libanon vagy Srí Lanka, hazánkban nyolc központban, hetven munkatárssal folytatunk humanitárius tevékenységet. Már elkezdődött a tizenegyedik adventi kampányuk szervezése is, amelynek bevételeivel a perifériára sodródott hazai embereken segítenek. Ezért a média segítségével novembertől azokra a gyermekekre kívánják fordítani a figyelmet, akik a téli ünnepeket nélkülözve töltik el – fűzte hozzá Lehel László. A hideg beálltával a fedélnélküliek számíthatnak a szervezetre: a rászorultakat a MÖSZ hajléktalanszállókban vagy nappali melegedőkben látja el élelemmel, és az utcán lakóknak teát, illetve ruhát visznek majd.
A hátrányos helyzetű településen idén júliusban elindított felzárkóztatási program újabb fejezetéhez érkezett – tudtuk meg Rácsok Balázstól, a segélyszervezet olaszliszkai munkatársától. A MÖSZ ugyanis Olaszliszkán már öt éve működtet egy roma fejlesztőházat, amelyben különböző kulturális és kézműves tevékenységeket szerveznek a környékbelieknek.
– Uniós pályázaton most arra nyertünk el 18 millió forintot, hogy az intézményben elindíthassuk a tanodaprogramunkat, amelynek keretében tanulási nehézségekkel küzdő, és továbbtanulni kívánó roma gyermekekkel foglalkozunk. Ez a tevékenységünk már kiterjedt a szomszédos Vissre, és hamarosan bevonjuk a makkoshotykaiakat is – mondta Rácsok Balázs.
Robert C. Castel: Ha zsidókról van szó, akkor mindent lehet
