Hazalátogat XVI. Benedek pápa

Szeptember 9-én kezdődő, negyedik külföldi útján hazalátogat a pápa, kifejezetten azzal a céllal, hogy viszontlássa gyermekkora, papi, tanári és érseki működése jelentős helyszíneit, hogy hálát adjon és köszönetet mondjon az ottani embereknek, hirdetve: „aki hisz, nincsen egyedül”.

Érszegi Márk Aurél
2006. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyáron a német médiának adott televíziós interjúban XVI. Benedek pápa úgy nyilatkozott, azért kívánt hazalátogatni, hogy „még egyszer lássam azokat a helyeket és embereket, akik körében felnőttem, amelyek nyomot hagytak életemen és alakították azt: köszönetet kívánok mondani ezeknek a személyeknek”.
Ennek megfelelően a szentatya először Münchenbe érkezik, amelynek egyetemén egykor tanított és amelynek székesegyházában püspökké szentelték, miután VI. Pál pápa 1977-ben münchen–freisingi érsekké nevezte ki. Ez tette lehetővé, hogy alig egy hónappal később megkapja a bíborosi kalapot, s így részt vehessen az Albino Lucianit, majd Karol Wojtylát megválasztó 1978-as konklávékon.
Következő állomása Altötting, a legnevesebb bajor Mária-kegyhely, amit Joseph Ratzinger gyermekkora óta gyakran keresett fel. Nem maradhat ki szülőfaluja, a közeli Marktl am Inn sem, ahol ugyan csak kétéves koráig élt, mert a családfő rendőri állása miatt gyakran kellett költözniük. A városka Szent Oszvald-templomának jelentőségét az adja, hogy ott vált a mostani pápa az egyház tagjává, amikor 1927 húsvétján éppen az előző este szentelt új vízzel megkeresztelték.
Innen Regensburgba megy tovább a pápa, amelynek egyetemén 1969-től főpásztori kinevezéséig tanított. A tübingeni egyetemet hagyta ott éppen, ahol a marxizmus hatásával volt kénytelen szembesülni. Ebben az időben együtt lakott nővérével, Mariával, és testvérével, Georggal, aki a dóm karnagyaként szolgált, és aki ma is a város lakója. Éppen ezért a szentatya a hivatalos programok után – szentmise és találkozó a tudományos élet képviselőivel – egy egész napot szán arra, hogy azt testvére házában töltse.
A látogatás záró helyszíne Freising, az egyházmegye ősi székhelye. Az itteni szemináriumban készült a papságra, és itt kapta első professzori megbízatását is, illetve a város székesegyházában szentelték pappá 1951-ben.
A kapcsolatot, ami a szentatyát hazájához fűzi, saját címere szemlélteti a legjobban. Ennek jelképes üzenetét három szóval lehetne kifejezni: hagyomány, tudomány, szolgálat. A freisingi egyházmegye címeréből átvett mórfej a hagyománytisztelet jele. A kagyló nemcsak a zarándokok jelvénye, de a teológusprofesszor Ratzinger legkedvesebb szerzője, Szent Ágoston egyik történetére is utal. Éppen a Szentháromság titkán elmélkedett Ágoston, amikor meglátott egy gyermeket a tengerparton kagylóval merni a tengervizet egy gödörbe. Amikor erre rákérdezett, az egyházatya azt a választ kapta: előbb merem ki a tengert a kagylóval, mintsem te megérthetnéd a Szentháromság titkát.
Végül, a csomagokat cipelő medve a freisingi püspökség védőszentjének, Korbiniánusznak jelképe. A legenda szerint ugyanis a szent megszelídítette a málháslovát szétmarcangoló medvét, és az a csomagokat engedelmesen a hátára véve egészen Rómáig vitte. Korbiniánusz eredetileg remetének állt, a pápa azonban elszólította magányából és püspökké szentelte, hogy hitszónokként hirdesse az evangéliumot Bajorországban. Ez történt Ratzingerrel is, aki legszívesebben a tudomány „remeteségébe” húzódott volna vissza, de a pápa lelkipásztorrá, a hit hirdetőjévé és védelmezőjévé tette: akár a legendabeli medve, ő is alázatosan hátára vette a magas egyházi hivatal terhét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.