Kiállították a Munch-képeket

Ismét láthatók Edvard Munch két éve ellopott, majd augusztus végén megtalált Sikoly és Madonna című képei a festőről elnevezett oslói múzeumban. A golyóálló üveggel védett műalkotásokat vasárnapig láthatja a közönség, utána restaurátorokhoz kerülnek.

MN-összeállítás
2006. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szigorú őrizet mellett kiállították kedden a 2004-ben elrabolt és augusztus 31-én megtalált, páratlan értékű Edvard Munch-festményeket, a Sikolyt és a Madonnát a mesterről elnevezett oslói múzeumban, ott, ahonnan eltűntek. A Munch Museum kiállítótermében vasárnapig tekinthetők meg a képek, amelyeket – okulva a két évvel ezelőtti rablás körülményeiből – vastag, golyóálló üveg véd. Mint megírtuk, 2004. augusztus 22-én két fegyveres hatolt be a norvég fővárosban működő tárlatba, ártalmatlanná tették a biztonsági őrt, és a látogatók szeme láttára vitték el a művész két alkotását. A Sikoly című, 1893-ban készült kép az expreszszionizmus egyik fő alkotásának számít, akárcsak a Madonna című festmény. Együttes értékük szakértők szerint 60–100 millió dollár lehet.
Mivel a képek kisebb-nagyobb mértékben megsérültek a kétévi hányattatás alatt, hétfőn restaurátorokhoz kerülnek. A BBC értesülései szerint a festmények közül a Sikoly kevésbé károsodott, a Madonna vásznát viszont hasadás ékteleníti. A képeket elrablóik kivágták a keretekből, attól tartva, hogy nyomkövető eszközöket rejtettek beléjük.
Szakértők szerint a műalkotások túl ismertek voltak, ennek köszönhették, hogy előkerültek. Mivel Norvégiában lehetetlen volt továbbadni a festményeken, a rendőrség az elmúlt években három főnyomot követett: egy gyűjtő megrendelésére történt a rablás, esetleg amatőr bűnözők akarták így felhívni magukra a figyelmet, vagy egy néhány héttel korábbi bankrablás nyomait akarták ily módon összekuszálni. Utóbbi verziót látszott megerősíteni a Dagbladet című lap értesülése arról, hogy a pénzintézet elleni támadásért első fokon tizenkilenc év szabadságvesztésre ítélt David Tosca büntetésének enyhítése fejében felajánlotta, hogy viszszaszolgáltatja az elvitt műveket. Hat embert gyanúsítottak korábban a képrablás elkövetésével: közülük háromra négy és nyolc év közötti börtönbüntetést szabtak ki, hármat pedig felmentett a bíróság. Időközben az is kiderült: gazdasági okokból a múzeum csak tűz- és vízkár ellen biztosította a képeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.