Láncra vert építőipar

Elhibázottak az építőipari körbetartozások kezelésére eddig született kormányzati javaslatok – közölte a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) által rendezett Kamarai napok keretében Tolnay Tibor, a szervezet építőipari osztályának vezetője.

Kiss Roland
2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta folyamatosan nő a lánctartozások rabjává váló építőipari vállalkozások száma, a kifizetetlen követelések összege pedig egyes becslések szerint ma már eléri a százmilliárd forintot – vázolta fel lapunknak a nem éppen biztató helyzetet Tolnay Tibor, aki egyben az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke is. Hozzátette: Magyarországon közel százezer céget tartanak nyilván az ágazatban, ami szintén egészségtelen, hiszen a normális szám maximum pár tízezer lenne. Gyakori jelenség, hogy a fővállalkozók túl alacsony áron vállalnak el megbízásokat, így vagy ők maguk jutnak a tönk szélére, vagy az alvállalkozókat sodorják csőd közeli helyzetbe.
Sajnálatos, hogy a politika ingerküszöbét csak alig egy éve érte el a körbetartozások kérdése, ám az még szomorúbb, hogy elhibázott, már-már dilettáns javaslatok születnek a helyzet kezelésére – summázott előadásában Tolnay Tibor. Többek között elfogadhatatlannak nevezte a közbeszerzési törvény tervezett módosítását: a javaslat két fizetési mód bevezetésével orvosolná a gondokat, erre azonban a szakember szerint sem az azonnali beszedési megbízás, sem az okmányos meghitelezés nem alkalmas. Előbbi esetében a rosszhiszemű vállalkozó akkor is inkasszálhat, ha valójában már hozzájutott követeléséhez, az úgynevezett akkreditívek bevezetése viszont jelentős, akár közel négyszázalékos költségnövekedést okozna. Sőt, mivel használatuk komoly előzetes biztosítékokat igényel, kötelezővé tételükkel a tőkehiányos magyar cégek hamar kiszorulnának a hazai piacról. Az ÉVOSZ ugyanakkor támogatja a fizetési határidő maximálását 30 – EU-s finanszírozás esetében 60 – napban, s egyetért az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium azon javaslatával is, amely különleges jogszabályokat vezetne be a gazdasági perek felgyorsítására.
A faktorálás sajnos nem nyújt biztosítékot a rosszhiszemű vállalkozókkal szemben – hívta fel a figyelmet Tolnay Tibor, aki arra is rámutatott: a feketegazdaság elburjánzása mögött az húzódik meg, hogy egy forint nettó bér mintegy három forint költséget jelent a vállalkozások számára, így azok sokszor inkább a jövedelmek eltitkolása mellett döntenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.