Mit jelent a kampánycsend?

A hazai választójog egyik legvitatottabb kérdése: ki, mikor és mivel sértheti meg a kampánycsendet? A tavaszi parlamenti választások idején több alkalommal a Legfelsőbb Bíróság adta meg a választ. A fejtörést ma nem annyira a választók etetése, itatása, inkább az elektronikus agitáció okozza.

2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kampánycsend arra szolgál, hogy a választópolgárok a választást megelőző nap nulla órája és a másnapi urnazárás között minden befolyás nélkül megfontolhassák, kire szavaznak. Nincs azonban mindenki hallgatásra ítélve. A kampánycsendet ugyanis csak a választási eljárásban részt vevő szervezetek és személyek, illetve a médiumok sérthetik meg. Konkrétan: a választáson induló jelöltek, az őket jelölő pártok, társadalmi szervezetek és a sajtó. A joggyakorlat a segítők, a megbízottak magatartásáért a megbízó pártokat és jelölteket marasztalja el. Jogértelmezéssel döntötték el azt is, hogy a kampánynak nem részese például a kormány, s annak tagja, ha ebben a minőségében szólal meg. Vagyis nem sért törvényt a miniszterelnök, ha a kabinet terveit ismerteti, ám nem népszerűsíti a koalíciós pártok egyetlen jelöltjét sem. Ugyanígy nem töri meg a csendet az a magánszemély sem, aki – például – a kormányfő lemondását szorgalmazza a helytelen kormányzati munka miatt. Nem jogsértő továbbá, ha például egy baráti kör közterületen, esetleg a Kossuth téren sétálva azt hangoztatja: nem volt őszinte a kormányfő. Tilos, mert befolyásoló tényező: a választóknak étel, ital osztogatása. A szavazóknak a szavazókörbe történő szervezett szállítása, részükre pártjelvény, zászló adományozása, a jelölt nevét feltüntető tárgyak átadása. Tiltott a befolyásolásra alkalmas agitáció is. A nemzeti zászlóval a kampánycsendet senki sem sértheti meg.
Az elektronikus kommunikáció, s főként találékony alkalmazása jogszabályba ütközhet. A Legfelsőbb Bíróság (LB) a tavaszi parlamenti választás után úgy döntött: a „Húzzunk bele, Szavazz az MSZP-re” szövegű sms-sel jogsértően buzdított az MSZP melletti voksolásra a párthoz közel álló alapítvány. Megsértette a kampánycsendet a Gyurcsány Ferenc hangján megszólaló automatikus telefonhívás is. Elmarasztaló döntést hozott az LB amiatt is, mert a választás napján politikai tartalmú elektronikus hírlevelet küldtek a szocialisták honlapjáról magánszemélyeknek. A csendrendelkezés megsértésén nem változtatott, hogy a levelet olyan embereknek küldték el, akik regisztráltatták magukat, tehát mintegy kívánták a befolyásolást. Az LB szerint a befolyásolás mindenképpen tilos. A sajtó kifogásolható magatartására egy példa: nem kereskedelmi, hanem politikai reklámnak, így kampánycsendsértőnek tekintették, hogy a Magyar ATV a választás napján olyan hetilapot népszerűsített, amelynek a címlapján Gyurcsány Ferenc volt látható a folyt. köv. szöveggel.
A választási eljárásról szóló törvény szerint a kampánycsend megsértéséről a választási bizottság határozatot hoz. A szankció nem több jogi-etikai rosszallásnál, az eset nyilvánosságra hozatalánál. Mégis kellemetlen, mert tisztátalan eszközök alkalmazására utal. A döntést a bíróság vizsgálhatja felül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.