Papnapló

Fáy Zoltán
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy pontosan mióta élünk benne, legalábbis kérdéses, de az biztos, hogy mai világunkat a fogyasztás sajátos formája mozgatja. A fogyasztói társadalom a tömegtermelés következtében, öngerjesztő folyamatként jött létre. A probléma az, hogy a fogyasztás nem növelhető a végtelenségig, a kiút pedig még nemigen látszik. Ördögi kör: a felfokozott fogyasztás mind kevésbé elkerülhető katasztrófához vezet, de ugyanide jutnánk, ha valami miatt egyik pillanatról a másikra csökkenne a fogyasztási kedv.
Különböző technikákkal egy ideig még tovább mozgatható a gépezet. A gyorsan romló, eleve rövid élettartamra tervezett fogyasztási cikkek például akkor is fogyasztásra kényszerítenek, ha ehhez semmi kedvünk sincs. Ki akar minduntalan drága és bonyolult elektronikákat tartalmazó festékpatront venni a nyomtatójába, ha létezik olyan megoldás, amely révén tényleg csak a szükséges festék pótlódik? De ha senki nem vásárol bonyolult elektronikákat egy patroncseréhez, sokan talán utcára kerülnek valahol a nagyvilágban, bezárnak egy sor üzemet, és a recesszió visszahat a gazdaság nagy egészére.
Az eldobható termékekkel gerjesztett fogyasztás nem új találmány, bár tagadhatatlanul korunkban lett általánossá. Valamit azonban már 1798-ban is sejthetett erről az üzletmenetet jótékonyan fellendítő lehetőségről Johann Andreas Kienreich grazi nyomdász is, aki gondosan előre nyomtatott Schreibkalendert készített az 1799-es esztendőre. Nem tudom, hány darabot adhatott el ebből a praktikus, akár határidőnaplóként is használható könyvecskéből, de valószínűleg sok száz kilométeres körzetben sikerült az értékesítése. Kienreich 1783-ban szerzett magának házat a Sackstraße 6. szám alatt, és itt rendezte be könyvkereskedését. Már három-négy nyomdász dolgozott nála rendszeresen 1791-ben, tíznél több betűszedővel; üzlete folyamatosan gyarapodott.
Mindenesetre a szedőknek túl sok dolguk nem volt a Neuster Schreibkalender példányaival, így az 1799-essel sem. Az első és utolsó néhány lapon a hasznos tudnivalókat tartalmazó szöveget kellett kiszedniük, az európai uralkodóházak tagjainak születésnapját, a fontosabb egyházi ünnepeket, a naptár rövidítéseinek és szimbólumainak magyarázatát, a váltópénzek értékét. Ezután pedig csak a hónapok és a napok neveit, valamint a pénzügyi feljegyzések rubrikáit, a „kiadások” és a „bevételek” feliratokat.
Hogy mennyire volt elterjedt 1799-ben a határidőnapló, kik használták, nehéz lenne megmondani. Az általam látott példány bejegyzései nagyobbrészt magyarországi helységneveket tartalmaznak, tehát itt használta egy ismeretlen papi személy. Nem a teendőket jegyezte fel napról napra a kis könyvecskébe, hanem utólag az aznapi jelentősebb eseményeket néhány tőmondatban. A bevétel–kiadás részt végig üresen hagyta, helyenként jelentősebb összefoglalókat, esetenként nagyobb természeti csapásokat írt ezekbe a rubrikákba. A bejegyzések nyelve csaknem mindenütt latin.
A feljegyzések rövid emlékeztetőnek tűnnek, s így bepillantást nyerhetünk ennek az ismeretlen, de a maga korában minden bizonnyal jelentős társadalmi pozíciót betöltő, tevékeny embernek a hétköznapjaiba. Még azonosítása sem lenne reménytelen, hiszen tevékenységi körei, levelezése, ismeretségei kijelölik életének fő vonatkozásait és helyszíneit. A kisvilág és a nagyvilág eseményeinek, a személyes életnek és a közügyeknek sajátos elegye ez az 1799-es Schreibkalender.
Érthető, hogy a jegyzetek jelentős része halálozásokat és temetéseket tartalmaz. Január 5-én az ismeretlen tulajdonos feljegyezte, hogy délben elhunyt Spaits László; vasárnap, hogy nagy sokaság jelenlétében eltemették Eberle prépostot, szerdán meghalt Vezza úr, a bejegyzést készítő ismeretlen jó barátja. A társadalmi szempontból „legjelentősebb” haláleset, melyet feljegyzett a napló tulajdonosa, október 23-án történt, ekkor hunyt el az esztergomi bíboros prímás Batthyány József Pozsonyban.
De nemcsak halálesetekről és temetésekről olvashatunk a Schreibkalenderben, hanem házasságokról és keresztelőkről is: a jegyzeteket készítő március 27-én például összeadta Seth Terézt és Petrach Józsefet. Vélhetőleg tanított is az ismeretlen, mert rendre feljegyezte a jelentősebb iskolai vizsgák idejét: március 14-énél az áll, hogy ma vizsga volt a normál iskolában.
Mindezek a „hétköznapi kisember”, az egyszerű pap életének az eseményei. De a tulajdonos számtalan szállal kapcsolódott a nagyvilághoz. Először is figyelemmel kísérte a politika eseményeit. A kor egész világra kiható történései Párizsban játszódtak; november 9–10-én Bonaparte Napóleon államcsínyt hajtott végre, és megbuktatta a direktóriumot. Ezt ugyan nem jegyezte fel naplójába a magyar pap, de a francia kézben lévő Mantova várának július 28-i feladását igen, sőt Limp József exjezsuita, helytartótanácsi titkár ebből az alkalomból készített rövid hexameteres kronosztichonját is idemásolta.
De ennél sokkal személyesebb nagypolitikai élményei is voltak: havi több alkalommal, rendszeresen találkozott Kondé Miklós (1730–1802) püspökkel, aki ebben az időben a hétszemélyes tábla ülnöke is volt. Talán nem a legigazságosabb Kondé kapcsán épp Martinovics Ignác kivégzés előtti degradációját említeni, de tény, hogy a jakobinus szervezkedés egyik vezéralakja úgymond papi méltóságtól való megfosztásának szertartását éppen ő, Kondé vezette a helyőrségi templomban.
A püspökkel való rendszeres találkozás azonban csak egy a jelentős társadalmi kapcsolatok közül. Július 5-én például Ürményi Józsefnél, a Ratio Educationis megalkotójánál, későbbi országbírónál reggelizett. És a sort még sokáig lehetne folytatni: Szerdahelyi György Alajostól könyveket kapott vissza, Mandich diakóvári püspöknél itáliai papokkal találkozott, de följegyezte azt is, ha Kilián könyvkereskedőnél vásárolt valamit.
Időnként olvashatunk a tulajdonos gyenge egészségéről, belázasodásáról vagy nagyobb utazásairól is. Június második felében a Balaton környékén járt: június 23-án Aszófőn, július 2-án Felsőörsön, majd Veszprémben volt. Szeptember elején Visegrádon keresztül Esztergomba indult, a hónap végén pedig a Csepel-szigeten tett nagyobb körutat, érintve Tökölt és Ráckevét. Októberben Tatára utazott, ahol a kapucinusok vendége volt.
Egy tevékeny élet dokumentumai az eldobható Schreibkalenderben. A feljegyzésgyűjtemény naplónál kicsit kevesebb, de a fogyasztói világ „előhírnöke” arra nagyon is alkalmas, hogy felvillantson valamit a kora társadalmában jelentős szerepet játszó ember életéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.