1956-ra emlékeztek Németországban

Az 1956-os magyar forradalomra emlékező németországi ünnepségek legnagyobb létszámú rendezvénye zajlott le Frankfurtban. A köztársaság minden sarkából több mint ezer személy jött el a német szabadság és demokrácia szimbólumának számító Szent Pál-templomba, ahol Helmut Kohl, az „egyesítés kancellárja” és Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke mondott ünnepi beszédet. A templom előtt Gyurcsány Ferenc kormányfő ellen tüntettek.

Stefan Lázár
2006. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több oldalról világították meg a forradalom jelentőségét az 1993-ban alakult Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége rendezte megemlékezés szónokai. A volt kereszténydemokrata kancellár előbb arra figyelmeztette a jelenlévőket, hogy a népfelkelés minden történelmi jelentőségének fontossága mellett se feledkezzenek meg az áldozatokról, családjaik szenvedéséről, majd csodálatát fejezte ki azon személyes bátorságért, amit Nagy Imre tanúsított, amikor a hidegháborús időszak csúcspontján bejelentette hazája semlegességét és kilépését a Varsói Szerződésből.
Helmut Kohl emlékeztetett nagynevű elődje, Konrad Adenauer 1957-es beszédére, elmarasztalva az ENSZ tehetetlenségét. A kormánypárt vezetősége határozatot fogadott el, miszerint „a szabadságáért küzdő magyar nép kiérdemli az egész civilizált világ elismerését”.
Külpolitikai tanulságként Kohl két tényre emlékeztetett. A magyar forradalom hatására a rákövetkező évben létrejött a hat nyugat-európai állam gazdasági közössége, a későbbi EU előfutára; a berlini fal leomlása után pedig Mihail Gorbacsovot az ’56-os tanulságok tartották vissza attól, hogy a Vörös Hadsereg kelet-németországi kaszárnyáiból kivezényelje a hadtesteket.
Sólyom László köszönetet mondott a németeknek azért a segítségért, amivel a magyar menekülteket fogadták annak ellenére, hogy az NSZK számára súlyos terhet jelentettek a Lengyelországból és Csehszlovákiából kitelepítettek.
A délelőtti megemlékezést délután magyar nyelvű műsor követte, annak a célkitűzésnek megfelelően, amely a Németországi Magyar Szervezetek Szövetségének a mottója: „Egymásra találva, egymás szemébe nézve megerősödik bennünk a felismerés, az a számunkra annyira nyilvánvaló igazság, hogy érdemes és fontos hitünket, magyarságunkat és az egymás közti barátságot ápolni.”
A Szent Pál-templom előtt tüntetők csoportja tiltakozott a magyar miniszterelnök ellen, többek között a következő felirattal: „1956 Rákosi – 2006 Gyurcsány”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.