A demokrácia ára

2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A demokrácia minden bizonnyal nem a legtökéletesebb társadalmi berendezkedés, de még senki nem talált ki jobbat. Ezzel a „vitathatatlan” bölcsességgel szokás vigasztalni a demokrácia veszteseit, a vagyonukból törvényesen kiforgatottakat, az alkotmányosan jogfosztottakat, az esélyegyenlőség nevében hátrányt szenvedőket, a szociális hálón kipottyanókat, a leszakadókat, a nyomorgókat, az elszegényedőket. Ám erre az „aranyköpésre” hivatkoznak a magabiztos antidemokraták, a félrevezetettek által megválasztott zsarnokok, despoták, népnyúzók, a rabló hajlamú népboldogítók, az agitprop szövegeken kiművelt népvezérek is. Ők általában azt is elmondják, miért nem tökéletes a demokrácia, mitől bonyolult és nehézkes, mi az oka, hogy olykor csak szenvedések árán érvényesül a tisztesség és az igazság, hogy az igazi demokrácia sajnos sokba kerül, de nem szabad sajnálni rá a pénzt, mert a nép hatalma ugyebár mindent megér…
Tény, ami tény, Szikszón valóban sokban kerül a demokrácia. Minden választópolgár, aki demokratikusan az MSZP polgármesterjelöltjére, Füzesséri Józsefre adta a szavazatát, kapott, kaphatott tízezer forintot. Füzesséri 15 szavazattal kapott többet, mint fideszes ellenfele, ami azt jelzi, hogy 150 ezer forinton múlott a demokrácia szikszói diadala. Szerencsére került valahonnan az a 150 ezer, így Szikszónak nem kellene egy fideszes polgármester önkényuralma alatt nyögnie, hanem egy választási cikluson át élvezheti a törvényesség és a szabadság ragyogó napvilágát. Azaz élvezhetné, ám a demokrácia olykor kisstílű és szőrszálhasogató is. Azt mondják némelyek, hogy a demokráciában nem szabad szavazatokat vásárolni. Bármily hihetetlen és igazságtalan, akadnak olyanok is, akik amellett kardoskodnak, hogy szavazatot vásárolni még a szocialistáknak sem szabad.
Borzasztó ilyet mondani, leírni, de veszélybe került a szikszói demokrácia. Hangfelvétel (már megint ezek a fránya hangfelvételek!) bizonyítja, hogy a polgármesterjelölt, illetve megbízottja pénzt osztogatott a választóknak, s félő, miszerint a lelketlen bírák a végén még érvénytelenítik az igazságos és demokratikus eredményt. Csak szegény szikszóiakat sajnálom, nem elég, hogy bátran és keményen engedték megvesztegetni magukat, még az is előfordulhat, hogy a törvényeket betartó önkormányzatuk lesz, s akkor nehéz idők várnak rájuk. Hiszen Füzesséri már kapott 10,5 millió forintot Lamperth Mónikától, természetesen a város számára, ám a miniszter asszony demokratikus elkötelezettségét ismerve, egy kevésbé „okos” szikszói polgármesternek ezt a támogatást aligha adná oda. Csak nem fog egy antidemokratikus (fideszes) városvezetésre bízni több mint tízmilliót, amikor most szerencsétlenkedik a törvénymódosításon, amely lehetővé tenné, hogy azt is kivegyék a hagyományos módon (korrupciótól mentesen) megválasztott többség kezéből, ami jogszerűen járna nekik. (Most tegyék le az újságot, és tapsolják meg a Mónikát, tisztelt olvasók, mert azt nagyon szereti!)
Tudom, a szikszói eset kapcsán sokakban feltámad a gyanú, még számos település lehet az országban, ahol úgy nyertek a szocialisták, hogy „megfizették a demokrácia árát”, de nagyvonalúságuk sikeresen titokban maradt. Nem kizárt, ám nem árt szem előtt tartani, hogy a demokrácia érvényesítésének vannak még hatásos, ugyanakkor költségkímélő módszerei. Hogy mást ne mondjunk, a választók megfélemlítése, zsarolása, fenyegetése. Az említett konkrét és valószínűsített jelenségek mind azt példázzák, hogy a demokrácia még valóban nem tökéletes. Sőt, ez a Gyurcsány-féle izé meg kifejezetten tökéletlen, mondhatni, alig hasonlít a demokráciára. Talán csak annyiban, hogy elképesztően sokba kerül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.