A verőcei polgármesteri hivatal előtt álldogálunk. Reggel fél kilenc van. – Annus néni, megkeresztelte magát? – rikkant rá egy ötven körüli férfi egy idős hölgyre, aki már kifelé lépdel. Most van vége a fél nyolcas misének, sokan jönnek a templom felől, mindenféle korosztályból. Kilép a szavazóhelyiség folyosójára a választási bizottság egyik tagja. Bólogat, hogy sokan jöttek szavazni, és hozzáteszi azt is, hogy itt, falun azért másképp mennek a dolgok, mint a fővárosban. Ugyanezt mondja egy hölgy, amikor elámulunk azon, hogy mind a négy polgármesterjelölt és az összes képviselőjelölt függetlenként indul.
– Mindenki tudja persze mindenkiről, hogy hova húz, de itt azért mindig meg lehet beszélni a dolgokat – fűzi tovább a szót. Bethlen Farkas nyolc éve Verőce független polgármestere. Az ő vezetése alatt alakították ki a helyiek sok hét végi közösségi munkával a hangulatos terecskét, ahol beszélgetünk. Nem tudjuk persze megkerülni az elmúlt két hét országos politikai eseményeit. Bethlen Farkas felidézi azt a vasárnap estét, amikor épp a gyermekeivel játszott, és egy telefonból értesült a kiszivárgott Gyurcsány-beszédről. Mint mondta, másnap reggel, amikor már a tévéből tájékozódott, valami nagy fáradtságot érzett, és azt, hogy rettentő fájdalommal eltörik benne valami. Aztán arra jutott, hogy neki hat gyereke van, és nem akarja, hogy így mehessenek tovább a dolgok az országban. Akkor ment a traktorért és a gulyáságyúért. Később pedig sátrakat hozott a Parlament előtti térre. Nyolc napon át beszélgetett a Kossuth téren tüntetőkkel, köztük rengeteg olyan emberrel, aki bánja már, hogy az MSZP-re szavazott. A nyolc nap alatt a gazdák, akikkel a verőcei polgármester a tavaly márciusi gazdatüntetés óta személyes kapcsolatban van, az ország minden részéből hoztak élelmiszert, amiképp a fővárosi polgárok is. Szerdán az ÁNTSZ munkatársai ötször találták meg a Kossuth térieket, és csupán az este tízes ellenőrzés tudta becsukatni a „szeretet konyháját”. Bethlenék csütörtök reggel összeszedték a szemetet, és hazahozták a gulyáságyút. Mint a polgármester elmondta, nem tudja, hogyan folytatódik majd a polgári megmozdulás, amelyről úgy gondolja, súlyos, félreérthetetlen figyelmeztetés minden párt számára. Megdöbbentőnek találja, hogy a Gyurcsány-beszéd kiszivárgását követően a kormány nem kért bocsánatot a magyar néptől, és nem mondott le. De az embereknek – tapasztalatai szerint – most minden pártból elegük van, mert a politikusok fordítva ülnek a lovon, elsősorban a saját érdekeiket képviselik, és másodsorban bizonyos ügyeket. A rendszerváltás idején nem volt ilyen megosztottság az országban, és szerinte erről is a politikusok tehetnek. Verőce kapcsán azt hangsúlyozza, hogy egy faluban sosincs jelen olyan mértékben a politika, ahogyan az országos közéletben. A falu ügye pedig mindig előbbre való kell, hogy legyen, mint a pártszimpátia. Ha pedig a családban, a faluban, a városban a békesség, a szeretet megvalósul, akkor rend lehet az országban is.
– Nem szeretem azokat a szavakat – hangsúlyozza –, hogy jobb meg bal, de mindenki tudja rólam, hogy ebben a megfogalmazásban jobboldali vagyok. Mégis, amikor Verőcén közösségi munka van, az MSZP-s szavazó is megfogja a lapátot vagy a csákányt.
A polgármester szerint a legnagyobb baj az, hogy az elmúlt évtizedekben az olyan alapértékek, mint munka, becsület, kimondott szó sokat veszítettek erejükből. – A mi életünk valószínűleg már rámegy arra – vélekedik –, hogy változzanak a dolgok az országban. Ha mindennap mindenki elvégzi a maga részét, akkor úgy lesz, ahogy szeretnénk.

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról