A Kossuth tér titkai

2006. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változatos trükkök, méltatlan machinációk sora előzi meg a forradalom ötvenedik évfordulóját is. Mint minden állami, társadalmi eseményt, amióta Gyurcsány Ferenc kormányon van. Kész cirkusz az élet az ő vezetése alatt. Úgy látszik, a demokratikus jogállam békés viszonyai között eligazodni képtelen, militáns erő vette kezébe az irányítást, és – sokak tiltakozása ellenére – saját lelki alkatának megfelelően próbál berendezkedni.
Már akkor sejthettük, hogy az 1956-os forradalom évfordulójának előkészítése sem lesz zavartalan, amikor a balatonőszödi beszéd kiszivárgása után nem sikerült korrekt módon rendezni az ügyet. A miniszterelnök nem mondott le, a segítségével hazugság révén hatalomra került parlamenti többség pedig megerősítette őt a posztján. Köznevetség tárgyai lettünk szerte a világban. Az állam egyik első számú vezetője púp a hátunkon: cipeljük már nemcsak a hazugságaival, hanem a szűnni nem akaró, mind elképesztőbb mesterkedéseivel együtt.
Pedig a köztársasági elnök egyértelművé tette: fel kell oldani az erkölcsi válságot. Ám ezt – a bizalmi szavazás eszköze révén – szintén trükkös formában teljesítették. Elgondolkodtató a Kossuth téri események sora is. Az igazságügyi tárca vezetője előbb arról beszélt, a tévészékház ostromakor a fegyverhasználat is megengedhető lett volna. Ezután kijárási tilalmat emlegetett, mintha rendkívüli állapot, hadi helyzet lenne az országban. Az önkormányzati választást megelőzően pedig a robbantásos merénylet vízióját felvetve akadályozta meg a kormányzat, hogy a Fidesz megtartsa választási nagygyűlését. Ezzel megsértették az ország fele részének alapvető alkotmányos jogát: a gyülekezés szabadságát.
Az utóbbi napokban azután megpróbálták a Kossuth térről eltávolítani a hazugságok ellen jogszerűen tüntető embereket. A kormányfő felhívására a főpolgármester előbb arra tett kísérletet, hogy önkormányzati rendelettel módosíttassa a kétharmados gyülekezési törvényt: így kívánta elérni a tér kiüríttetését. Az alkotmánysértő kísérlet kudarcot vallott. Demszky Gábor most a Fidesz 1956-os ünnepségét akarja ellehetetleníteni. Azt kéri, ne tartsák meg az Astoriához tervezett összejövetelt, mert az a forgalom aránytalan korlátozásával járna. Ilyen hatályos jogszabály ma nincs idehaza. Csak akkor lehet egy bejelentett rendezvényt rendőri erővel meggátolni, ha az adott környék más útvonalon nem közelíthető meg. Ezt a nálunk is érvényes uniós szabályt értelmezve a Magyar Helsinki Bizottság vezetője, Kőszeg Ferenc lapunknak nemrégiben azt mondta: az abban felvetett sérelem csak akkor valósulna meg, ha az összes hidat egyszerre lezárnák Budapesten. A Fidesz ezt nem tervezi. A nagygyűlését nem lehet betiltani.
Egyelőre nem egyértelmű: mi lesz a Kossuth téren szabályosan tüntető emberekkel. Kisöpri-e őket a rendőrség vagy sem. Az nem érv, hogy a Miniszterelnöki Hivatal területfoglalási engedélyt kért oda a tulajdonos fővárosi önkormányzattól. Az önkormányzati rendelet alapján kiadott ilyen engedély ugyanis nem konkurálhat az alkotmányban megfogalmazott politikai szabadságjoggal, a gyülekezéssel. Vagyis: a bejelentett tüntetés helyszínén nincs jelentősége a területfoglalási engedélynek. Az más kérdés, hogy a tüntetők a kormány kérésére átengedhetik a terület egy részét ünnepség céljaira.
Sajnálatos, hogy a többségi pártelit nem a demokráciákban szokásos módon, tárgyalással próbálja elérni a közös ügyek rendezését. Ilyen formában módosítható lenne adott esetben a gyülekezési törvény és az ugyancsak kétharmados többséget igénylő önkormányzati jogszabály is. Utóbbi helyett hiába változtatnák meg – a „megfelelő” pénzelosztást elősegítendő – a területfejlesztési törvényt. Az egyetértést bármely területen csak ideig-óráig lehet a jogalkotás és a jogalkalmazás trükkjeivel helyettesíteni. A méltatlan machinációk sem a bizalmi válságot nem oldják fel, sem az ellenzék önkormányzati választási győzelmét nem tudják meg nem történtté tenni. S hiába tombol a kényelmes többséghez szokott főpolgármester, Tarlós István és csapata most már mindvégig szorosan a nyomában lesz.
A Kossuth tér egyébként máig is súlyos titkok őrzője. Nem csak azt nem tudjuk, miként vált ki szeptember 18-án este az itt gyülekező emberek közül az a csapat, amely később tört-zúzott a tévé ostrománál. Ezt még tisztázni kell. Homály fedi azt is, pontosan mi történt itt ötven évvel ezelőtt, 1956. október 25-én, délelőtt fél 11 és 11 óra között. Amikor is a békés tüntetők az odaérkező szovjet tankból kiszálló katonákkal kezdtek barátkozni, s a tér különböző részeiről sorozatlövő fegyverekből ismeretlenek a tömegbe lőttek. A négy évvel ezelőtti büntetőeljárás annyit tárt fel: a sortűznek mintegy száz halálos és százötven sebesült áldozata volt. Ám csupán egy hajdani kormányőrről ítélkezett a bíróság. Több vádlott nem akadt – a gaztetteknek utóbb ritkán vannak fellelhető elkövetői. A kormányőr akkor lőtt, amikor az emberek a Kossuth térről az Akadémia utca felé próbáltak menekülni. Itt volt hajdan a Magyar Dolgozók Pártjának székháza. Az épületet a belső őrségen, köztük a kormányőrön kívül két szovjet tank védelmezte – ők az eddigi adatok szerint együttesen zúdítottak gépfegyvertüzet a térről feléjük rohanó emberekre.
A történelmi események főbb szálai jelenleg elvarratlanok. Az Orosz Föderáció ügyészi szervezete még nem válaszolt érdemben a Budapesti Katonai Ügyészség jogsegélykérelmére. A levéltárak adatai azonban később segíthetik a tisztázást. Most annyit tudunk biztosan, hogy ötven évvel ezelőtt vérfürdő volt a Parlament előtt. A tisztelgés az elkövetkező napokban a szabadságszerető, vétlen áldozatoknak szól. Méltó megemlékezést szeretnénk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.