A műegyetemi tűzvizsgálat dilemmái

Olvasónktól
2006. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét újabb fejlemények körvonalazódtak a műegyetemi tűzeset kapcsán a Magyar Nemzet szeptember 14-i számában. A fővárosi önkormányzat városrendészeti bizottsága elnökének nyilatkozata szerint az országos katasztrófavédelmi főigazgató és a fővárosi tűzoltóparancsnok eltérő megállapításai miatt – akár nemzetközi szakemberek bevonásával – tárgyilagos vizsgálatot kellene lefolytatni.
Még időben bátorkodom a bizottságot irányítók figyelmét felhívni, hogy a magyar tűzoltóság presztízse érdekében, a független szakértők bevonását is átgondolva, a nemzetközi szakemberek közreműködésétől jó volna eltekinteni. Tűzoltóink felkészültsége a tűzmegelőzést, az oltást és a műszaki mentést illetően a nemzetközi mezőnyben is kimagasló. A második világháború előtt, de után is a tűzoltási alapelvek megfelelő ismeretének birtokában kimagaslóan látták el feladataikat. Az 1955-ös évektől kezdve a műszaki, a jogi, az orvosi és egyéb egyetemek hallgatói közül kerültek a tűzoltóság kötelékébe azok, akik áttörést jelentettek a szemlélet megváltoztatásában. Ők voltak az elsők, akik a nemzetközi tűzoltósággal tartották a kapcsolatot, illetve akik élen jártak a korszerű gépjárművek (magaslétra, habbaloltó) tervezésében és külföldről történő behozatalában, továbbá a tűzmegelőzési anyagi jogszabályok (éghetőség, tűzállósági határérték, kiürítésszámítás stb.) kidolgozásában.
Gondolom, ez a kontinuitás ma is megtalálható, és a jövőben is megmarad. Az ilyen szellemi tőkét képviselők mellett akarunk mi nemzetközi szakembereket a tűzvizsgálatba bevonni? Ugye, nem? Külön érdemes figyelmet szentelni az újságcikk azon soraira, amelyek a vizsgálóbizottságban tevékenykedő tapasztalt szakemberek részvételéről tesznek említést. Ők volnának azok, akik ez idáig nem óhajtották vagy nem tudták – a riasztástól a beavatkozás befejeztéig terjedő intervallumon belül az egymásnak ellentmondó, de egyébként szakmai szempontból tovább vizsgálandó helyzetben – az igazi felelősöket megnevezni.
Mindent összevetve, ne állítsunk ki magunkról szegénységi bizonyítványt! Ugye, nem azt akarjuk mondani, hogy a magyar szakemberek nem képesek a problémát megoldani?
Az újságcikkből egyértelműen kiderül, hogy a tapasztalt szakemberekből álló bizottság a mai napig még csak véletlenül sem tett említést a Magyar Nemzet augusztus 31-én megjelent Értelmetlen tűzoltóhalál az alagsori lőteremben című cikkemet illetően. Ebből egyértelműen megállapítható a felelősségre vonhatók köre, akiket természetesen nem a tűzoltással összefüggésben, hanem a tűzmegelőzési szabályok súlyos megsértése miatt kell elmarasztalni! Az eddig történtekre nem sikerült megfelelő magyarázatot találni. Nem kizárt, hogy a bizottság már korábban megvizsgálta a Műegyetemen elfekvő – a tűzmegelőzéssel összefüggő – valamennyi iratanyagot, akkor viszont a vizsgálandó körülmények lényegi részére választ kellett volna már adni.
A műegyetemi tűzesettel kapcsolatos újságcikk találóan tapintott rá a beosztáshoz szükséges szakmai képesítés feltételezhető hiányosságára. Nem zárható ki, hogy az oktatás során a tűzmegelőzés, az oltás és a műszaki mentés szintézise nem megfelelő súllyal tudatosodott. A vizsgálatot végzők eltérő megállapításai összhangba hozhatók, amennyiben olyan bizottság kap felhatalmazást a vizsgálatra, amelynek tagjai a tűzmegelőzés területén kellő felkészültséggel rendelkeznek, és képesek a szabályok durva megsértőit megnevezni, akik miatt ez a tragédia bekövetkezett.
Aradi Lajos
volt tűzoltó alezredes, Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.