A reformáció ünnepe

Joó István
2006. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A reformáció tanítása a hitbeli szabadság mellett a közéleti, a gyülekezési és a véleménynyilvánítási szabadság mellett is szót emelt, ennek jegyében fájlalom, hogy október 23-án megfosztottak minket a méltó ünnepléstől – mondta Fabiny Tamás evangélikus püspök, a reformáció emlékünnepének alkalmából tartott országos istentiszteleten a debreceni református Nagytemplomnál. Fabiny Tamás határozottan tiltakozott a 23-i budapesti erőszak és rendőri brutalitás ellen. Az ökumenikus protestáns istentiszteleten az északi evangélikus egyházkerület püspöke úgy vélte: a mostani feszült társadalmi helyzetben, amikor elrabolták az országtól az ünnepet, az egyház segíthet annak felidézésében. Párhuzamot vont 1517. október 31. – amikor Luther Márton kiszegezte 95 tézisét a wittenbergi vártemplom kapujára – és 1956 magyar októbere között. Rámutatott: a reformáció alapvetően megtérési mozzanatként indult, de annak társadalmi, politikai, gazdasági következményei is voltak. Az ’56-os forradalom és szabadságharc társadalmi-politikai esemény volt, de fontos lelki értékeket is felszabadított. Szerinte ahogyan az egyházak felvállalták a forradalom alatt és után az özvegyek, árvák, siralomházban lévők, sőt az egész nemzet vigasztalását, így kell tenniük ma is. Végül Luther nyomán azt hangsúlyozta: „A keresztény ember hit által teljesen szabad, nincs senkinek alávetve, de a szeretet által mindenkinek szolgája. Az istentisztelet úrvacsorával ért véget, amelynek liturgiáját Bölcskei Gusztáv, a református egyház zsinatának lelkészi elnöke vezette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.