A szidalom hangjai a rendőrkordon mögül

A hazugság elleni küzdelem is volt 1956 – olvasható a kormány által kezdeményezett, úgynevezett szabadságnyilatkozatban. Miközben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Nagy Imre unokája megkoszorúzta a mártír miniszterelnök szobrát, a helyszínen hallhatók voltak a kordon mögött álló tüntetők kormányellenes jelszavai.

Czirják Imre
2006. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ünnepélyes zászlófelvonással kezdődtek meg a hivatalos megemlékezések az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. és a köztársaság kikiáltásának 17. évfordulóján tegnap a kiürített Kossuth téren. A rendezvényen 47 ország képviselői vettek részt, köztük a norvég király, a luxemburgi nagyherceg, a belga herceg, tizennyolc államfő, két miniszterelnök, több parlamenti elnök, miniszter, nagykövet. A külföldi vendégek tiszteletére az eseményen a történelmi zászlók mellett megjelentek a meghívott államok lobogói is.
A zászlófelvonást követően Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin házelnök, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke virágot helyezett el az Országgyűlés épülete előtt álló ’56-os emlékműnél, majd a külföldi vendégek helyezték el a megemlékezés és a tisztelet virágait.
Gyurcsány Ferenc ezt követően a Parlament felsőházi termében mondott beszédet, ahol a külföldi vendégek, a hazai közjogi méltóságok jelenlétében az Országgyűlés ünnepi ülést tartott. Az ülésen – Gyurcsány felszólalása miatt – az előre jelzettnek megfelelően nem vettek részt a Fidesz és a KDNP képviselői. A kormányfő kifejtette: 1956 és 2006 nem ugyanaz. Ezt arra alapozta, hogy 1956-ban a többség az utcát választotta, mert „nem választhatott mást”. Gyurcsány szerint ma más a helyzet, mert ma a magyarok többsége hisz a parlamentáris demokráciában. A kormányfő álláspontja szerint ’56 küzdelme a szabadságról szólt, 2006-é pedig már a szabadság rendjéről, a demokráciáról; arról, hogy milyen legyen a demokrácia.
Az ülésen tapssal elfogadták az úgynevezett Budapest ’56 Szabadságnyilatkozatot. Ebben például az áll: „fél évszázada Magyarországon erőszakkal, félelemmel, mérgező hazugsággal telt be a pohár, s egy történelmi másodperc – néhány nap – elég volt ahhoz, hogy szétvesse az összeomlásra érett kommunista diktatúrát”. A kiáltvány tiszteleg a neves és névtelen hősök előtt.
Kora délután több közjogi méltóság, valamint Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája koszorúzott a Kossuth tér szomszédságában, a szintén kiürített Vértanúk terén, a Nagy Imre-szobornál. A koszorúzásra behallatszottak a közeli kordon mögött álló tüntetők kormányellenes jelszavai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.