Ünnepélyes zászlófelvonással kezdődtek meg a hivatalos megemlékezések az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. és a köztársaság kikiáltásának 17. évfordulóján tegnap a kiürített Kossuth téren. A rendezvényen 47 ország képviselői vettek részt, köztük a norvég király, a luxemburgi nagyherceg, a belga herceg, tizennyolc államfő, két miniszterelnök, több parlamenti elnök, miniszter, nagykövet. A külföldi vendégek tiszteletére az eseményen a történelmi zászlók mellett megjelentek a meghívott államok lobogói is.
A zászlófelvonást követően Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin házelnök, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke virágot helyezett el az Országgyűlés épülete előtt álló ’56-os emlékműnél, majd a külföldi vendégek helyezték el a megemlékezés és a tisztelet virágait.
Gyurcsány Ferenc ezt követően a Parlament felsőházi termében mondott beszédet, ahol a külföldi vendégek, a hazai közjogi méltóságok jelenlétében az Országgyűlés ünnepi ülést tartott. Az ülésen – Gyurcsány felszólalása miatt – az előre jelzettnek megfelelően nem vettek részt a Fidesz és a KDNP képviselői. A kormányfő kifejtette: 1956 és 2006 nem ugyanaz. Ezt arra alapozta, hogy 1956-ban a többség az utcát választotta, mert „nem választhatott mást”. Gyurcsány szerint ma más a helyzet, mert ma a magyarok többsége hisz a parlamentáris demokráciában. A kormányfő álláspontja szerint ’56 küzdelme a szabadságról szólt, 2006-é pedig már a szabadság rendjéről, a demokráciáról; arról, hogy milyen legyen a demokrácia.
Az ülésen tapssal elfogadták az úgynevezett Budapest ’56 Szabadságnyilatkozatot. Ebben például az áll: „fél évszázada Magyarországon erőszakkal, félelemmel, mérgező hazugsággal telt be a pohár, s egy történelmi másodperc – néhány nap – elég volt ahhoz, hogy szétvesse az összeomlásra érett kommunista diktatúrát”. A kiáltvány tiszteleg a neves és névtelen hősök előtt.
Kora délután több közjogi méltóság, valamint Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája koszorúzott a Kossuth tér szomszédságában, a szintén kiürített Vértanúk terén, a Nagy Imre-szobornál. A koszorúzásra behallatszottak a közeli kordon mögött álló tüntetők kormányellenes jelszavai.

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról