Atomrobbantás Észak-Koreában

Észak-Korea a múlt heti figyelmeztetésének megfelelően tegnap kísérleti atomrobbantást hajtott végre; e tényt több geológiai kutatóintézet is megerősítette. A nukleáris kísérletet több világvezető is elítélte, s arra kérték Phenjant, térjen viszsza az atomprogramjáról szóló hathatalmi tárgyalásokhoz.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) tudományos kutatóinak csapata sikeres és teljesen biztonságos föld alatti atomkísérletet hajtott végre 2006. október 9-én, a Csucse (a kommunista állam ideológiája – a szerk.) korszak 95. évében, abban a hősies korszakban, amelyben az ország egész lakossága nagy lépést tesz előre egy hatalmas és virágzó szocialista nemzet felépítése felé – kezdődik az észak-koreai kormányzat ismertetése a tegnap végrehajtott kísérleti atomrobbantásról, amelyről a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség adott tájékoztatást. A dél-koreai Yonhap hírügynökség szerint a kísérletet helyi idő szerint nem sokkal fél tizenegy után (közép-európai idő szerint hajnali fél négy után) hajtották végre az ország északkeleti részén. A dél-koreai földtani megfigyelőközpont tudatta, hogy a Richter-skálán mért 3,6 fokozatú rengést észlelt az észak-koreai kísérlet bejelentett időpontjában. A szeizmikus hullámokat az Egyesült Államokban, Oroszországban és Japánban is észlelték. A robbantást követően Dél-Korea valamennyi egységét riadókészültségbe helyezték, a szöuli hírszerzés vezetője pedig bejelentette, a közeljövőben további atomkísérletek is előfordulhatnak.
Az észak-koreai kísérletet világszerte elítélték. A Fehér Ház szóvivője provokációnak nevezte a robbantást, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig úgy vélte, az észak-koreai lépés hatalmas kárt tett a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozását célzó folyamatban. Élesen elítélte az atomrobbantást Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár is, és rendkívüli ülésre hívta össze a katonai szövetséghez akkreditált nagyköveteket. Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője szerint a kísérlet súlyosan fenyegeti a világbékét. Benita Ferrero-Waldner, az Európai Unió külkapcsolatokért felelős biztosa elfogadhatatlannak nevezte az észak-koreai lépést, de hangsúlyozta, hogy az EU egyelőre nem tervezi a kelet-ázsiai országnak szánt humanitárius segélyek leállítását vagy visszafogását. Tony Blair brit kormányfő felelőtlenséggel vádolta Phenjant, míg Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter határozott választ vár a nemzetek közösségétől. „A nemzetközi közösséget fenyegető fejleménynek tekinti Magyarország a hétfőn hajnalban végrehajtott észak-koreai kísérleti atomrobbantást – közölte Polgár Viktor, a Külügyminisztérium szóvivője.
Oroszországot két órával korábban értesítették a készülő atomrobbantásról – jelentette be egy orosz külügyi forrás. Több amerikai televíziócsatorna arról számolt be, hogy a kínai hatóságok, amelyeket Phenjan előzetesen szintén tájékoztatott a küszöbönálló kísérletről, húsz perccel a robbantás előtt figyelmeztették Washingtont.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.