Hivatalosan is elindult a fűtési szezon, így elvileg már minden távfűtött lakásban fel kellett melegedniük a radiátoroknak. Mint szinte minden, a távhőszolgáltatás ára is drágul, de mivel a tarifát – ellentétben például az áram vagy a gáz árával – nem a gazdasági tárca, hanem a helyi távfűtőművek tulajdonosai határozzák meg, gyakorlatilag minden városban más az ár. A Fővárosi Távfűtőművek (Főtáv) árai például november elsejétől 8,4 százalékkal emelkednek; az országos átlag pedig információink szerint tíz százalék körül alakul.
A Főtáv honlapjának adatai szerint a díjemelés hatására egy átlagos, 52 négyzetméteres, 135 légköbméteres lakás eddigi 121 ezer forintos éves távhőköltsége 131 ezer forintra, 10 ezer forinttal emelkedik – általános forgalmi adó nélkül. Ha áfával számolunk, ennél jóval nagyobb tehernövekedést kapunk, hiszen szeptember elsejétől az addig 15 százalékos, vagyis kedvezményes kulccsal adózó távfűtés – hasonlóan az élelmiszerekhez, a földgázhoz és a vízhez – átkerült a normál, 20 százalékos kulcs alá. Így már éves szinten nem tíz-, hanem tizennyolcezer forintos áremelkedést kell kigazdálkodniuk az érintetteknek. Egy, a Főtáv által alapul vett 52 négyzetméteres lakás éves fűtésköltsége így a jelenlegi tarifával számolva a nettó havi átlagbér másfélszeresét emészti fel.
Még nagyobb áremelésre kell felkészülniük azoknak, akik földgázzal fűtenek. A földgáz lakossági fogyasztói ára augusztus elsején átlagosan 27 százalékkal emelkedett, és egyre biztosabbnak látszik, hogy januárban újabb emelés várható. Egyrészt mert a hazai fogyasztás 80 százalékát kielégítő Gazprom október elsején 280-ról 300 dollárra emelte ezer köbméterenként a Magyarországra szállított földgáz nagykereskedelmi árát, másrészt mert a kormány korábban bejelentett tervei szerint le fogják bontani a sávos, mindenkinek járó gázár-támogatási rendszert, s helyette egy tisztán szociális alapú támogatási konstrukciót dolgoznak ki. A nagykereskedelmi tarifa változása önmagában 8-10 százalékos emelésként jelenhet meg a kisfogyasztói árakban, a támogatási rendszer változásának hatását azonban egyelőre még csak találgatni lehet. Az viszont biztos, hogy ha nő a gáz ára, drágul a villany és a távfűtés is, hiszen az erőművek és a távfűtőművek jelentős része is földgázt használ tüzelőanyagként.

Kamasz hősök mentettek életet a síneknél Piliscsabán