Bokros Lajos: Véget érő kívánságműsor

2006. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romló életszínvonallal, alacsony gazdasági növekedéssel és magasabb inflációval fizetünk most az elmúlt évek felelőtlen hibáiért – hangsúlyozta Bokros Lajos, a Közép-európai Egyetem vezérigazgatója a Reform és növekedés című, tegnap kezdődött budapesti konferencián. Az egykori pénzügyminiszter a közpolitikai forradalom szükségességéről és az eddigi „kívánságműsor gazdaságpolitika” elhagyásáról beszélve kiemelte: élenjáró országból kockázatos üzleti tereppé vált hazánk, felzárkózás helyett pedig az egész régióhoz képest lemaradást könyvelhettünk el.
Az egészségügy, az oktatás és a nyugdíjrendszer reformjával kapcsolatban Bokros a teljesítmény-központúságot, az öngondoskodást és a szolgáltatások hatékonyabbá tételét helyezte a központba. A felsőoktatásban a fejkvótarendszer megszüntetését, a tanárok közalkalmazotti státusa helyetti teljesítményarányos fizetését és a felesleges intézmények bezárását javasolta. Bokros elengedhetetlennek tartja, hogy a megfelelő tanítási színvonal eléréséhez a diákok évente alapos értékelést adjanak az oktatókról, ami az egyetemek minősítésének részét képezhetné. A gyógyítási reformokról szólva Bokros a „potyautasok” kiszűrését, a személyzet közalkalmazotti státusának elvételét, az ingyenes kórházi gyógyszerellátás megszüntetését és a versengő magánbiztosítók megjelenését támogatná. A nyugdíjkorhatárt 65 évre javasolja felemelni Bokros, aki szerint be kell vezetni a nyugdíjasok egészségügyi hozzájárulását is, ami gyakorlatilag a 13. havi nyugdíj elvételével lenne egyenlő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.