A brit szeszes italok kutatóintézete szerint az Európai Unióban 55 millió felnőtt fogyaszt túlzottan sok alkoholt, és a 15–29 éves korosztályban a lányok 10, a fiúk 25 százalékánál az alkohol felelős halálukért. A potenciális áldozatok egyre fiatalabbak, és minden nyolcadik, 15-16 éves életében legalább hússzor már lerészegedett. Ugyancsak e kutatóintézet adatai szerint a túlzott alkoholfogyasztás és a lerészegedés inkább jellemző Európa északi, mint déli részére.
Mindennek véget akar vetni az Európai Unió a „deviáns alkoholfogyasztás” korlátozásával, ugyanakkor az „átlagos fogyasztást” nem kívánja befolyásolni. Az Európai Bizottság a hét elején fel is hívta a tagállamok figyelmét a mértéktelen és „deviáns” alkoholfogyasztás veszélyére. Markosz Kiprianu egészségügyi és fogyasztóvédelmi biztos kijelentette, hogy az európai városok utcáin is látható részegségnek jelentős negatív hatása van a közegészségügyre, a gazdasági fejlődésre és a társadalom egészére. Brüsszelt a munkahelyi ivás is aggasztja, ugyanis ez egyebek között az alkalmazottak termelékenységét is csökkenti. A családon belüli erőszak elkövetésénél pedig az esetek 16 százalékában a túlzott alkoholfogyasztás az indítóok.
A bizottság azt kérte a tagállamoktól, hogy e problémákat „prioritásként” kezeljék a tagállamok. Nagy-Britanniában 23 óra után már betiltották a kocsmákban az alkoholtartalmú italok árusítását, és öt uniós országban erősen megemelték a szeszes italokra kivetett adókat. Franciaországban a palackozott szeszes italok címkéjén figyelmeztetik a terhes nőket az alkoholfogyasztás veszélyére. Az Európai Bizottságnak azonban nincs szándékában korlátozni a szeszes italok gyártását.
Polgárháború szélére sodródhat az Egyesült Államok 2035-re?
