Brutalitás vétlen fiatalok ellen

Vizsgálatok sora kezdődött, s indulhat még a következő napokban is a budapesti zavargásokkal összefüggésben. Ezzel az eredménnyel zárult tegnap az Országgyűlés emberi jogi bizottságának ülése – amit a Fidesz kezdeményezett – a Nagy Ignác utcai büntetés-végrehajtási (bv) intézetben. A rendőrség, a bv, az ombudsmanok és a jogvédő szervezetek képviselőinek részvételével megtartott eszmecsere haszna lehet az is, hogy várhatóan parlamenti vizsgálóbizottság alakul a közeli időkben.

2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy egyetemista fiatalember édesapja és egy fiatal férfi brutális rendőri eljárásról számolt be tegnap a képviselők előtt. Az emberi jogi bizottság a szeptember 18–20. közötti napok utcai eseményeit elemezte. A garázda, botrányos eseményekben részt nem vevő fiatalok és hozzátartozóik beszéltek megaláztatásaikról.
Mindez kiegészült Pelle Andreának, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogászának közlésével. Az ügyvédnő azt mondta: a bizottsági ülés helyszínéül szolgáló Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézetben kegyetlenül bántak az előzetes letartóztatás után oda szállított foglyokkal. A raboknak terpeszállásba kellett állniuk például, s ha a terpesz nem volt megfelelő, az őr kirúgta a foglyok lábát. Ordított velük, ütlegelte őket. Az ügyvédnő javasolta: a bizottság az intézet ipari kamerájának felvételei alapján győződjön meg a történtekről.
Csere László vezérőrnagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka bejelentette, hogy már előző nap vizsgálatot rendelt el az internetről szerzett hasonló információk nyomán. Hozzátette, a Legfőbb Ügyészség nem tapasztalt semmilyen törvénysértést a munkájukban.
Súlyos kritikával illette a rendőrség egyes megnyilvánulásait Kőszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke is. Szerinte a mostani drámai történések felhívták a figyelmet a hazai büntetőeljárások néhány tarthatatlan vonására. Egyebek közt arra, hogy a rendőrség és az ügyészség az elfogadhatónál sokkal gyakrabban javasolja a gyanúsítottak előzetes letartóztatását. A bíróság pedig az esetek 90 százalékában elrendeli az előzetest. Most ennél valamivel még jobb is az arány, mert a gyanúsítottaknak csak a 85 százalékát tartóztatták le. Ez is rengeteg. A másodfokú bíróság – a jogvédők közös fellépése után – a letartóztatottak többségét kiengedte.
Kőszeg felvetésére az igazságügyi tárca államtitkára, Kondorosi Ferenc úgy reagált: már kezdeményezte, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács végezzen minden ügyre kiterjedő elemzést, milyen indokkal és mennyi időre rendelik el a bírák a letartóztatást. A Magyar Helsinki Bizottság elnöke említette meg azt is: érdemes lenne parlamenti vizsgálóbizottságot létrehozni az ügyben. Varga József, a Fidesz képviselője kérte ezután azt: szavazzanak róla, hogy az emberi jogi bizottság kezdeményezi a bizottság felállítását. A szavazás elmaradt ugyan, Gusztos Péter (SZDSZ) azonban úgy nyilatkozott: nem fogják megakadályozni a vizsgálódást.
Mindez még árnyalhatja a demokratikus jogállamról, a hazai emberi jogi gyakorlatról, s a büntető igazságszolgáltatásról kialakult képet. Ehhez már tegnap hozzájárult a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvédje, Arató Balázs példatára. A jogász sérelmezte, hogy a hatóság több alkalommal nem értesítette a védőt, vagy olyan időpontban tájékoztatta, hogy az ügyvéd már nem tudott részt venni a gyanúsított kihallgatásán. Elhangzott az is: az elsőfokú bíróságnak a fellebbviteli fórum által később megsemmisített egyik döntése szerint az egyik személy azért tekinthető garázdának, mert annak megfelelő volt a ruházata, a megjelenése.
Bene László országos rendőr-főkapitány bejelentette, hogy a testület berkeiben belső vizsgálat zajlik. Emellett 28 rendőr ellen az ügyészség folytat büntetőeljárást. A tábornok nem értett egyet az általánosító, elmarasztaló véleményekkel, és visszautasította a rendőrök megbélyegzését. Elmondása szerint az állomány tagjainak többsége 22–28 év közötti fiatal. Közülük 186 megsérült. Eljárásuk túlnyomórészt jogszerű, sőt áldozatos volt, hiszen a közbiztonság, a köznyugalom védelmét szolgálták eddig soha nem tapasztalt feltételek között. Lenkovics Barnabás ombudsman úgy fogalmazott: „mindenki a mundér becsületét védi, és magyarázkodik”, ez pedig nem megoldás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.