Büntetnék az örmény népirtás tagadását

Egyértelmű politikai üzenetet hordoz a francia alsóház tegnapi döntése, amely alapján akár börtönnel is büntethetik azt, aki tagadja az örmények ellen 1915-ben elkövetett népirtás tényét. Ankara felháborodott a határozaton, s ellentámadásba lendült.

György Zsombor
2006. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyéves börtönbüntetés vagy 45 ezer euró bírság szabható ki a francia alsóház elképzelése szerint arra, aki tagadja az örmények elleni népirtás tényét. Jereván szerint a törökök 1915-ben szabályszerűen kivégeztek másfél millió örményt, ám Ankara ezt tagadja, szerinte a harcokban mindkét félnek voltak áldozatai. A párizsi szocialisták által benyújtott tervezetre 106 képviselő igennel, 16 pedig nemmel szavazott, ám a törvény életbelépéséhez a szenátus és az elnök jóváhagyása is szükséges. Jacques Chirac hozzáállásáról mindazonáltal sokat elárul, hogy Sarkozy belügyminiszterhez hasonlóan többször is sürgette Ankarát, változtasson hozzáállásán az örmény kérdés ügyében.
Törökország a jelek szerint megértette az üzenetet, ami valójában azt sugallja, a jelen körülmények között ne is álmodjon az EU-tagságról.
*
A törökök haragja részben persze érthető, hiszen nem csupán a uniós kritériumokat kell teljesíteniük, hanem szinte a teljes európai lakosságot és politikai elitet meg kell győzniük arról, miért is érné meg tagságuk az európai országok közösségének. Eszközeik azonban nem túl kifinomultak, elég csak arra gondolni, hogy Ankara a mai napig nem ismeri el az Európai Unió egyik tagállamát, a 2004-ben csatlakozott Ciprust. A párizsi nemzetgyűlési döntésre reagálva török tisztségviselők úgy reagáltak, miközben tőlük a szólásszabadság védelmét várják, Franciaország épp az ellenkező irányba halad. Recep Tayyip Erdogan kormányfő ráadásul azt mondta: a franciák jobban tennék, ha saját múltjukon gondolkodnának el, elvégre Párizs a második világháború utolsó évében, 1945-ben Algériában valóban népirtást hajtott végre.
Catherine Colonna francia Európa-ügyi miniszter a nemzetgyűlési vitában felszólalva hangsúlyozta: a kormány nem támogatja a törvényjavaslatot. Jacques Chiracot idézve hozzátette: „Nem a törvényeknek kell írniuk a történelmet.” Christine Lagarde külkereskedelmi miniszter szerint pedig a francia–török kereskedelmi kapcsolatok kerülhetnek veszélybe a törvény elfogadásával – jelentette az MTI.
Olli Rehn, az Európai Unió bővítési biztosa még hétfőn úgy vélekedett, hogy elfogadása esetén a francia törvény a várttal ellentétes hatást vált majd ki, s árt az Európai Unió és az uniós tagságra pályázó Törökország kapcsolatainak. Azok erőfeszítései is veszélybe kerülhetnek, akik Törökországban komoly és tisztességes vitát szeretnének nyitni a kérdésről – tette hozzá.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke ezen a héten arra hívta fel a figyelmet, hogy az örmény holokauszt elismerése nem szerepel az európai uniós csatlakozás tizenhárom évvel ezelőtt Koppenhágában elfogadott kritériumai között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.