Az irodalmi remekműveket előbb-utóbb feldolgozza egy komponista. Jules Massenet ugyan némi spéttel mozdult a Wertherre, de a levélregény a századforduló előestéjén is érzelmes, lírai operát eredményezett – sőt sikereset is.
Aztán továbbgondolta az elégikus címszerepet, mégsem hősként, inkább Anyegin-szerű, önmarcangoló, halálvágyó férfinak szerette volna Werthert látni. Vagyis hallani: a szólam punktírozása mellett döntött, megszületett hát a bariton verzió, amelyet 1989-ben, majdnem nyolcvan év után hívott életre a sztárénekes, Thomas Hampson becsvágya. Tavalyelőtt koncerten rögzítették e különleges Werthert a párizsi Chatelet Színházban, pompás toulouse-i zenekarral, Michel Plasson vezényletével.
Az együttes mögött egyszerű, aszimmetrikus bézs kulissza. Szólistáink a színpad oldalán, rivaldába csak az lép, akinek jelenése van. Susan Graham például: bár éneklése nem tökéletes, mezzoszopránja izgalmas, buja színnek is híján van, de oly finom, asszonyi érzékkel formálja Charlotte-ot, hogy számos ponton felizzik az előadás.
A két amerikai művész példát ad, hogyan kell a librettista trió borzalmát, a teljesen meghamisított zárójelenetet „a fausti pillanat” szférájába juttatni. Goethe hőse főbe lövi magát, amikor világossá válik, hogy élete szerelme soha nem lesz övé. A búcsúlevél után szenvtelen – s mily posztmodern! – áldokumentum-leírás áll: kifröccsent agyvelő, félnapnyi haldoklás, pap és főleg Charlotte nélküli temetés. A zenésített változat utolsó képe halántéklövés után szerelmi duettező, ajakérintésben összeforró szerelmespárt mutat… A rossz operai kliséből Hampson és Graham intim csodát teremt, koncertkörnyezete absztrakcióját köbre emeli, és elcsókolja a legszebb, legzeneibb és legbeszédesebb csókok egyikét. Még néhány ernyedt, lírai frázis, a bariton arca meghal – odakünn karácsonyi gyerekkar szól. Ennek ugyanúgy semmi köze Goethéhez, csak a szokásos operai túlkontraszt, de így is katarzist érzünk, amely a regény publikálásakor még döbbenetes öngyilkossági hullámba torkollt.
Ma csak ujjongó cikkírásba.
(Massenet: Werther / Plasson, EMI-Virgin DVD 2006.)
Már 1,2 millióan nézték meg, ahogyan Kocsis Máté helyreteszi Magyar Pétert a reptéri zápor kapcsán + videó
