Estére csatatérré válhat a Kossuth tér

Az alkotmányosság próbája lesz, hogy a hatóság fellép-e a szabályszerű bejelentés alapján a Kossuth téren tüntető emberek ellen – mondta lapunknak az alkotmányjog szakértője. Cservák Csaba hangsúlyozta: a demonstráló személyek, szervezetek jelenlétének egyetlen gátja lehet: ha megszűnik az összejövetel békés jellege. Tegnap mindenesetre nem tudtak megegyezni a tüntetők és a rendőrök. Ha ez ma sem sikerül, este csatatérré változhat a Parlament előtti terület.

2006. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap is folytatódott az egyeztetés a Kossuth téri tüntetők és a rendőrség között. A tárgyalás mostanára e két fél szempontjainak összehangolására szorítkozott. Eredetileg ugyan még azt hangoztatták: a fővárosi önkormányzat területfoglalási engedélyével rendelkező Miniszterelnöki Hivatal és a rendőrségen szabályszerű bejelentést előterjesztő tüntetők ülnek a tárgyalóasztal két oldalán. Később a kép tisztult. Kiderült: a rendőrség állt a tüntetőkkel szemben.
Mindez azért érdekes, mert – mint az alkotmányjog szakértője elmondta – az önkormányzat rendelete alapján kért területfoglalási engedély nem ugyanarra jogosít, mint a gyülekezési törvény szerint a rendőrségen tett bejelentés. Tehát nem egyenrangú felek egyeztetnek. Erről – Cservák szerint – csak akkor lehetne szó, ha két demonstráló szervezet tartana igényt a parlament előtti területre. Nyilvánvaló azonban, hogy a miniszterelnökség nem gyülekezni akar. Hanem azt szeretné, ha a rendőrség az állami ünnep idejére szabaddá tenné a Kossuth teret, amelyre a demonstráló személyeknek érvényes és jogszerű rendőrségi bejelentésük van.
Cservák Csaba úgy látja, mindebből az következik, hogy a tüntetők az alkotmány és az ugyancsak kétharmados gyülekezési törvény alapján szabályszerűen vannak a téren. Jelenlétüket az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló nemzetközi egyezmény is elismeri. A MeH megbízásából a rendőrség jogsértés nélkül nem léphet fel velük szemben. Rendőri erővel csak akkor távolíthatnák el őket, ha megszűnne a tüntetés békés jellege
Ugyanakkor tény: egyes közterületeken módot kellene adni az állami ünnepek zavartalan megrendezésére. A jogszabály módosításáról Cservák Csaba szerint már jóval korábban gondoskodni kellett volna. A szakértő szerint most már csak az a lehetőség maradt, hogy a rendőrség méltányos alapon megpróbál közös nevezőre jutni a tüntetőkkel.
Ez tegnap nem sikerült: Molnár Tamás, a demonstrálók egyik képviselője lapzárta előtt kérdésünkre elmondta, a rendőrség azt szeretné, ha a tüntetők a tér kordonnal határolt fele részén, 100-as létszámban lennének jelen és a sátraikat lebontanák az ünnep idejére. A tüntetők önkorlátozásként azt vállalnák, hogy a sátraikat biztonsági okból lebontják, de akkor – nagyságrendileg – ötezer személy részvételét tartják indokoltnak. A szervező úgy tudja, a rendőrség ma este hétkor szeretné megkezdeni a tér kiürítését, s úgy látja, a kormány ’56 szellemét semmisíti meg, ha rendőri erővel lép fel a békés, jogos tüntetés ellen.
Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs igazgatója úgy nyilatkozott: részükről lezárultak a tárgyalások. – Amennyiben nem születik megállapodás, Bene László országos rendőrfőkapitány hozza meg a szükséges döntést – mondta Garamvölgyi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.