Az EU bel- és igazságügy-miniszterei csütörtöki tanácsülésükön szintén napirendre tűzik a Görögországgal és – Szlovénia kivételével – a 2004-ben csatlakozott összes tagállammal szemben fenntartott vízumkényszert. Várhatóan támogatni fogják a bizottság javaslatát – mondta a szóvivő, Friso Roscam Abbing. Tájékoztatása szerint Franco Frattini bel- és igazságügyi biztos levelet intézett Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszterhez. Az EU szerint ugyanis „többé nem érthető és nem elfogadható”, hogy az USA visszautasítja a vízumkötelezettség eltörlését ezekkel az országokkal szemben.
Habár a biztos „osztja az Egyesült Államok biztonsági természetű aggodalmait”, mindazonáltal „nem tartja indokoltnak ezeket az aggodalmakat azon országok esetében, amelyek kétségbevonhatatlanul megfelelnek az európai jogszabályoknak, kívánalmaknak és irányelveknek”.
*
Néhány tagállam – így Görögország és Szlovákia – már alkalmaz vízumkényszert amerikai diplomatákkal szemben – emlékeztet az MTI.
Az amerikai kormányzatot szigorú szabályok kötik a vízummentesség kérdésében. Az Egyesült Államok kormányzata néhány évvel ezelőtt vezette be a vízummentességet azon országok számára, amelyekben az elutasított vízumkérelmek aránya nem haladja meg a három százalékot. A Visa Waiver Program 27 ország polgárai számára teszi lehetővé, hogy kilencven napnál rövidebb üzleti vagy magáncélú látogatást tegyenek az Egyesült Államokban vízum nélkül. A magyar kormány vízummentességi kérelmeit rendre a háromszázalékos határra hivatkozva utasítják el.
Nemrég nagyszabású kampányt indított a prágai kormány annak érdekében, hogy az Amerikai Egyesült Államok eltörölje a cseh állampolgárok vízumkötelezettségét. Több százezer levelet adott postára Csehország washingtoni nagykövetsége, amelyben felszólítja az amerikai cseheket és a Közép-Európában tevékenykedő amerikaiakat: küldjenek levelet kongresszusi képviselőjüknek, s követeljék a vízumkényszer eltörlését a cseh állampolgárok számára. Alexandr Vondra cseh külügyminiszter szerint a változás egy-két éven belül elérhető, ha a közép-európai régió országai közösen lépnek fel, és politikai nyomást gyakorolnak Washingtonra.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben