Szlobodan Beljanszki, a Vajdasági Ügyvédi Kamara elnöke nem kertelt: a Vajdaság csupán látszatautonómiát kap a javasolt alkotmánnyal. Hamisak ugyanis azok a belgrádi állítások, hogy a tartomány lényegi pénzügyi vagy gazdasági autonómiát kap, ha a polgárok elfogadják az okmányt.
A tartományi vezetés még nem döntött, hogy a referendum bojkottjára szólítsa-e fel a lakosságot, de a magyar pártok e kérdésben már határoztak. A Vajdasági Magyar Szövetség ugyan nem javasolja a bojkottot, de világosan közölte álláspontját, hogy nem támogatja az alkotmányjavaslatot, s igyekszik felvilágosítani a polgárokat, hogy miért nem. Lelkiismeretükre bízza, szavaznak-e, s ha igen, hogyan. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt a bojkottot vagy a nemmel való szavazást választotta, mint a többi magyar párt is. Mindkét lehetőség elutasítást jelent. Szorgalmazza továbbá, hogy a vajdasági magyar pártok követelésük érvényesítése céljából lépjenek kapcsolatba az autonómiáért küzdő, Nenad Csanak-féle Vajdasági Szociáldemokrata Ligával (LSV), valamint az okmányt ugyancsak elvető Liberális Demokrata Párttal, hogy együtt tegyenek felhívást akár a bojkottra, akár nemmel való szavazásra.
„Állítsuk meg az alkotmányt! Védjük meg a Vajdaságot!” – áll az LSV röplapjain. Gazdasági autonómia nem lehetséges politikai nélkül, hangoztatja a párt. Szerinte az új alkotmány alapján is a Vajdaság gyarmat marad. Az LSV folytatja az aláírásgyűjtést is az autonómia megszerzéséért.
Már nem is rejtik véka alá, hogy a belgrádi demokratikus pártok gyakorlatilag feláldozták a Vajdaságot – s nem is esett nagyon nehezükre –, hogy megnyerjék a radikálisok támogatását. A Szerb Radikális Párt ugyanis csak akkor fogadja el az alkotmányt, ha a Vajdaság „nem lesz állam az államban”. Vojiszlav Kostunica kormányfő pártjának pedig nagyon fontos volt mielőbb nyélbe ütni az okmányt, hogy belefoglalhassák immár a demokratikus, nem milosevicsi Szerbia alkotmányába: Koszovó Szerbia része, mielőtt még döntés születne státusáról. A Borisz Tadics vezette Demokrata Párt partner volt ebben. (Mellesleg ehhez a párthoz tartozik a vajdasági kormányfő, Bojan Pajtics, aki a vajdasági vezetés és a demokrata pártvezetés között próbál egyensúlyozni.)
Koszovó ugyan benne van alkotmányban, de a koszovói albánok nem szavaznak a referendumon. Szerbiának Koszovó kell, de polgárai már nem. Az albánság egyébként hevesen tiltakozott, hogy Koszovó bekerült a szerb alkotmányjavaslatba, a nemzetközi közösség szerint sem járul ez hozzá a gyorsabb rendezéshez. Csanak közben kijelentette, hogy Koszovó elvesztésével Szerbia csak nyerne. Katasztrófa lenne számára, ha Koszovó maradna.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban