Fényt deríthet a sűrű szén-dioxid-felhőbe burkolódzó Vénusz titkaira az európai űrkutatási ügynökség (ESA) Venus Express szondája, amely április óta kering a bolygó körül. A hét tudományos műszerrel ellátott szonda máris rendkívül sok adatot továbbított a Földre – adta hírül a BBC. A Venus Express kamerái átlátnak az atmoszféra alacsonyabban fekvő rétegein is, mivel nemcsak a látható fényben, hanem a spektrum ultraibolya és infravörös tartományában is képesek felvételeket készíteni.
A tudósok azt remélik, a szonda mérései és képei segítségével megismerhetik az esthajnalcsillag atmoszférájának pontos összetételét, s kiderülhet az is, van-e vulkáni aktivitás a planétán. Erre az amerikai Pioneer űrszonda húsz évvel ezelőtti méréseiből következtetnek. A Pioneer nagy ingadozást tapasztalt az atmoszféra kén-dioxid-tartalmában, ami ma is működő tűzhányókra utalhat. A feltevés azonban még bizonyításra vár. Az is eldőlhet, mi az a vénuszi felhők fölött örvénylő különös anyag, ami elnyeli a Nap ultraibolya sugarainak nagy részét.
A Venus Express tanulmányozza majd a szuperrotációnak nevezett rejtélyes jelenséget, a mindig keletre tartó, rendkívül gyors magaslégköri szeleket is. A planéta felszínének nagy részét valaha ugyanolyan óceánok boríthatták, mint ma a Földét, a két bolygó fejlődése azonban más úton haladt. A Vénuszról eltűnt a víz, s pokoli klímáját (a felszíni átlaghőmérséklet több mint 460 Celsius-fok) ma az üvegházhatás alakítja. Ennek okait különösképpen szeretnék feltárni, mert ez a földi folyamatok megértéséhez is rendkívül fontos lehet.
A Venus Express műszeregyüttesének elkészítésében magyar szakemberek is részt vettek. A Központi Fizikai Kutató Intézet Részecske- és Magfizikai Kutató Intézetének munkatársai az Aspera–4 detektor kalibrációs rendszerét dolgozták ki.

Ez az étrendkiegészítő lehet a titok, ha pihentető alvásra vágyunk