Golyók Putyin bírálójának

Meggyilkolták szombat délután Anna Politkovszkaja orosz ellenzéki újságírónőt, a Kreml és a csecsen háború szókimondó bírálóját. A brutális tett hátteréről egyelőre semmi biztosat nem tudni, de a külföldi reakciókból nyilvánvaló, hogy az emberjogi hiányosságokért sokat bírált orosz vezetés ellen újabb indokkal indíthatnak támadást.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az agyonlőtt 48 éves, kétgyermekes újságírónő holttestét moszkvai lakóházának liftjében találta meg egyik szomszédja szombat délután. Az orosz államügyészség szóvivője és Politkovszkaja lapjának, a Novaja Gazetának főszerkesztője megerősítette a halálhírt. Az ügyészség vizsgálatot indított szándékos emberölés gyanújával. Politkovszkajának több könyve jelent meg hazájában és külföldön, és számos kitüntetést kapott. Rendszeresen publikált cikkeket arról, hogy a Kaukázusban robbanásveszélyes a helyzet, ellentmondva Vlagyimir Putyin orosz elnök normalizálódásról szóló értékeléseinek. Mihail Gorbacsov, az utolsó szovjet elnök, a Novaja Gazeta társtulajdonosa „barbár bűnténynek, az egész demokratikus, független sajtó elleni csapásnak” minősítette a gyilkosságot. Az újságírónő állítólag a csecsenföldi kínzásokról szóló írásán dolgozott, amelyet hétfőn akart publikálni.
„Mély sajnálkozását” fejezte ki az Európai Unió finn elnöksége a gyilkosság miatt, és a bűnösök megbüntetésére szólította fel Oroszországot. Mély megdöbbenésének adott hangot az Európa Tanács nevében Terry Davis, a szervezet főtitkára. Davis felszólított a – mint fogalmazott – „kivételes bátorságról és eltökéltségről” tanúbizonyságot tévő újságírónő halála körülményeinek gyors és meggyőző feltárására. Az EBESZ soros elnöke elítélte Politkovszkaja meggyilkolását, és felszólította az orosz hatóságokat, hogy a lehető leggyorsabban vizsgálják ki az esetet. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője, Haraszti Miklós rendkívül fontosnak minősítette, hogy megtörjön az oroszországi újságíró-gyilkosságokkal kapcsolatos nyomozások eredménytelenségének a köre. Az Amnesty International szerint azért ölték meg Politkovszkaját, mert riporterként a Csecsenföldön és Oroszország egyéb térségeiben elkövetett emberi jogsértések feltárásán dolgozott.
– Valamiképpen Csecsenfölddel függhet össze Anna Politkovszkaja orosz újságírónő meggyilkolása – mondta az MTI-nek egy Kreml-barát politológus tegnap, elképzelhetőnek tartva a Vlagyimir Putyinnal szembeni provokáció verzióját is. Szergej Markov emlékeztetett arra, hogy a gyilkosságra épp az orosz elnök 54. születésnapján került sor. Nem zárható ki, hogy kegyvesztett oligarchák, vagy (csecsen) terroristák ölethették meg a rendszerbíráló újságírónőt, hogy aztán lejárató kampányt építsenek rá, mint a Gongadze-ügyben, Ukrajnában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.