Az agyonlőtt 48 éves, kétgyermekes újságírónő holttestét moszkvai lakóházának liftjében találta meg egyik szomszédja szombat délután. Az orosz államügyészség szóvivője és Politkovszkaja lapjának, a Novaja Gazetának főszerkesztője megerősítette a halálhírt. Az ügyészség vizsgálatot indított szándékos emberölés gyanújával. Politkovszkajának több könyve jelent meg hazájában és külföldön, és számos kitüntetést kapott. Rendszeresen publikált cikkeket arról, hogy a Kaukázusban robbanásveszélyes a helyzet, ellentmondva Vlagyimir Putyin orosz elnök normalizálódásról szóló értékeléseinek. Mihail Gorbacsov, az utolsó szovjet elnök, a Novaja Gazeta társtulajdonosa „barbár bűnténynek, az egész demokratikus, független sajtó elleni csapásnak” minősítette a gyilkosságot. Az újságírónő állítólag a csecsenföldi kínzásokról szóló írásán dolgozott, amelyet hétfőn akart publikálni.
„Mély sajnálkozását” fejezte ki az Európai Unió finn elnöksége a gyilkosság miatt, és a bűnösök megbüntetésére szólította fel Oroszországot. Mély megdöbbenésének adott hangot az Európa Tanács nevében Terry Davis, a szervezet főtitkára. Davis felszólított a – mint fogalmazott – „kivételes bátorságról és eltökéltségről” tanúbizonyságot tévő újságírónő halála körülményeinek gyors és meggyőző feltárására. Az EBESZ soros elnöke elítélte Politkovszkaja meggyilkolását, és felszólította az orosz hatóságokat, hogy a lehető leggyorsabban vizsgálják ki az esetet. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője, Haraszti Miklós rendkívül fontosnak minősítette, hogy megtörjön az oroszországi újságíró-gyilkosságokkal kapcsolatos nyomozások eredménytelenségének a köre. Az Amnesty International szerint azért ölték meg Politkovszkaját, mert riporterként a Csecsenföldön és Oroszország egyéb térségeiben elkövetett emberi jogsértések feltárásán dolgozott.
– Valamiképpen Csecsenfölddel függhet össze Anna Politkovszkaja orosz újságírónő meggyilkolása – mondta az MTI-nek egy Kreml-barát politológus tegnap, elképzelhetőnek tartva a Vlagyimir Putyinnal szembeni provokáció verzióját is. Szergej Markov emlékeztetett arra, hogy a gyilkosságra épp az orosz elnök 54. születésnapján került sor. Nem zárható ki, hogy kegyvesztett oligarchák, vagy (csecsen) terroristák ölethették meg a rendszerbíráló újságírónőt, hogy aztán lejárató kampányt építsenek rá, mint a Gongadze-ügyben, Ukrajnában.

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe