A tegnapi EB-ítélet azért érte hideg zuhanyként a cégeket, mert az IRAP ügyében korábban két főtanácsnoki indítvány is született, amelyek közösségi jogba ütközőnek minősítették az olasz adót. Bár a döntés jó hír az olasz kormánynak – az IRAP-ból évente közel 30 milliárd eurós bevétel származik –, a fordulat kevésbé örömteli a vállalkozások, köztük a magyar cégek számára: őket természetesen nem az irap, hanem a magyar iparűzési adó (ipa) sorsa érdekli, az EB tegnapi döntése azonban – a lapunknak nyilatkozó szakértők egyöntetű véleménye szerint – előrevetíti a magyar ügyben néhány éven belül esedékes EB-ítéletet. Vagyis megmaradhat az iparűzési adó.
Ismeretes: a közösségi jogi fórumon jelenleg két magyar kérelem is vitatja az iparűzési adó jogszerűségét. Tény, hogy a magyar ügyben még főtanácsnoki állásfoglalás sem született, az EB pedig legkorábban jövőre, de lehet, hogy 2008-ban ítélkezik az ipa felett. Az elutasításban bízva azonban sok magyar vállalkozás támadta meg az adófizetés jogszerűségét közigazgatási vagy bírósági úton. A cégek tegnap még azon tanakodtak, hogy mely keresetek esetében jár vissza a befizetett adó, ma azonban már az a fő kérdés, hogy mi lesz az ipa ellen irányuló perek sorsa. Ezek berekesztése esetén a felperes vállalkozásokra hárulnak a perköltségek, azok pedig, akik előre ittak a medve bőrére, komoly bírságokra számíthatnak. Közleményében a KPMG adómenedzsere is az eddigi kezdeményezések rendezését javasolja, mivel ezek valószínűleg jogosulatlan visszatérítési kérelemnek bizonyulnak. Gombkötő Bálint szerint minden további lépés az ipával szemben komoly kockázatot rejt magában.
A magyar cégek felett persze csak akkor csapnak össze a hullámok, ha az EB majd valóban rábólint az iparűzési adó fenntartására is, jogilag ugyanis az IRAP-döntés semmire nem kötelezi a testületet. Elutasítás csak akkor várható, ha az EB forgalmi típusú adónak minősíti az ipát, a közösségi szabályozás szerint ugyanis ilyenből csak egy létezhet a tagországokban, ez pedig mindenhol az áfa. Ezért is fontos, hogy a tegnapi határozattal az EB egyben pontosította a forgalmi adó meghatározását. Az, hogy az adó tárgyát termékekhez vagy szolgáltatásokhoz kötődő ügyletek képezik, s hogy az adó a termelés és a forgalmazás minden szakaszában érvényesül, a magyar iparűzési adóra is igaz lehet, ezek tehát az elutasítást valószínűsítik. Egy adónem azonban csak akkor ellentétes a közösségi joggal, ha további két vonás is igaznak bizonyul rá. Márpedig sem az IRAP, sem a magyar ipa esetében nem állja meg a helyét, hogy az adó arányos a termék vagy szolgáltatás vételárával. Míg ugyanis az áfa esetében pontosan tudható, hogy az egy termék árának 20 százalékát teszi ki, az ipa nem jelenik meg ilyen világosan a vételárban. Fontos az is, hogy mind az IRAP, mind az ipa vonatkozik a termelés és értékesítés minden szakaszára, vagyis az adóteher a folyamat során mintegy „felhalmozódik”, s nem vonható le oly módon, hogy végül a fogyasztóra háruljon, ahogy ez az áfánál történik – avatta be lapunkat a kérdés részleteibe Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers adóosztályának cégtársa.
Emlékezetes, hogy korábban a kormány az iparűzési adó kivezetésével indokolta az ingatlanadó szükségességét. Lapunk kérdésére Zara László, a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke közölte: a tegnapi döntés valóban az ipa megmaradásának irányába mutat, ezzel azonban okafogyottá válik az ingatlanadó kivetése. A szakember hozzátette: megbízható országos nyilvántartás hiányában nem reális célkitűzés, hogy az adót már 2008-ban kivessék, ennyi idő ugyanis nem elegendő az adatbázis előkészítésére. Lapunk ez irányú kérdésére a pénzügyi tárcánál csak azt erősítették meg, hogy a kormány nyári döntésének megfelelően hatályon kívül helyezték az ipa korábban már törvénybe foglalt 2008-as kivezetését. A Napi Gazdaság megkeresésére azonban bőbeszédűbbnek bizonyultak a minisztérium sajtóosztályán, laptársunknak ugyanis kifejtették: az ipa sorsától függetlenül 2008 elején mindenképpen bevezetik az ingatlanadót.

Menczer: Ruszin-Szendi Romulusz Ukrajnát dicsőítette és képviselte Magyarország helyett!