Mind mellettünk vannak a betegek, a lakosság szolidáris a gyógyszerészekkel, sőt nagyon sokan megígérik, hogy a liberalizáció után is patikában veszik majd meg gyógyszereiket – mondta Fülöp Gyula, az egyik szombathelyi gyógyszertár vezetője, amikor Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter mondatáról beszéltünk. – Szó sem volt lázadásról, mindenki megértette, hogy miért nem nyitottunk ki csütörtökön reggel arra a két órára, úgyhogy csak 10 óra után jöttek – tette hozzá.
Ismeretes, a gazdasági miniszter az MTV Nap-kelte című műsorában azt mondta: „Nem értem, miért nem lázadnak föl az emberek az ellen a patikusi szándék ellen, hogy megpróbálják továbbra is a monopolpiacukat megtartani.” A szombathelyi gyógyszerész örömmel számolt be arról, hogy több visszatérő beteg említette, hiába lehet akár a benzinkúton is gyógyszert venni, ők a patikába fognak visszajárni. Hozzátette: „Szerintem Kóka János ezt a hangulatot akarta megfordítani.”
Hasonló a hangulat az ország más részein is. Szegeden egy nevét közlés szintjén nem vállaló patikusnő szinte büszkén mesélt azokról a törzsvevőkről, akiket már évek óta jól ismernek, és a bizalmukat élvezik. Ez a stabil vevőkör a gyógyszerészek mellett áll, és nap mint nap megígérik, hogy nem mennek el sem más gyógyszertárba, sem a bevásárlóközpontokba orvosságaikért. A szegedi patika vezetője elmondta, így is nehezen tudnak megélni, a vidéki kis gyógyszertárakról nem is beszélve: ahhoz, hogy talpon tudjanak maradni, a jelenlegi helyzetben is nagyon sokat kell takarékoskodniuk. Bár munkahely lenne a gyógyszerészek számára, a fizetések olyan alacsonyak, hogy egy kezdő patikusnak sem éri meg az adott összegért elvállalni a munkát. Hozzátette: a gyógyszer olyan áru, aminek a patikában kell maradnia, ahol egyetemet végzett gyógyszerészek adnak tájékoztatást a betegeknek.
Az országban tovább haladva más városokban sem találunk eltérő hangulatot. Debrecenben is kiállnak a patikusok mellett a vevők – mondja határozottan Ferencziné Angyal Angéla személyi jogos gyógyszerész. Bevallotta, korábban nem tudott a gazdasági miniszter ezen nyilatkozatáról, Kóka meglepő mondatát tőlem hallotta először. Igaz, ezt le sem tagadhatta volna, miután kis híján felsikoltott, majd elhűlve kérdezte: „Ezt mondta?” A gyógyszerésznő hangja tele volt hálával, amikor arról beszélt, betegeik mellettük állnak, a csütörtöki kétórás zárva tartás alatt sem háborgott senki. Mindenki türelmesen várt, megértették, miért vannak zárva. Ferencziné szerint az is mellettük szól, hogy amíg a szakma kezében vannak a patikák, addig nem mozognak az árak.
Ahogy Szegeden sem, úgy más városokban, például Budapesten és Kaposváron sem merték nevüket vállalni egyes gyógyszertárak vezetői. Azonban ők is alátámasztották, bizony érthető, hogy nem lázadnak az emberek. Egy kaposvári patika vezetője azt mondta, ehhez a kijelentéshez hozzá sem tud szólni, minősíthetetlen a gazdasági miniszter korábban idézett mondata. Hozzátette: kevés olyan szakma, hivatás van, amivel annyi rosszat tesznek, mint velük. A kaposvári gyógyszerész elmondta: központi helyen működő gyógyszertár lévén sokan járnak hozzájuk, naponta fordulnak meg emberek szinte az egész megyéből, ám soha senki még csak nem is elégedetlenkedett, lázadásról pedig szó sem volt.
Egy budapesti gyógyszerésznő szerint a gyógyszertárban való vásárlásnál a szakértői vélemény kikérése nagyon fontos. Az embereknek igenis számít – mondja határozottan –, hogy ha megvesznek egy gyógyszert, tudjanak kérdezni, és ha kell, felvilágosítást kapjanak az adott orvosságról. Azért, hogy ez így maradjon, az emberek elviselik akár a kétórás sztrájkot is.
Egy szintén budapesti gyógyszerésznő, aki egy körúti patikát vezet, szomorúan mondta: nem érti, hogy a kormánynak mi a baja velük, amikor nap mint nap a szívüket-lelküket kiteszik a betegekért. Hangsúlyozta: ezt a betegek meg is hálálják, hiszen volt, aki a napokban két kiló almát vitt, hogy megmutassa, együtt érez a patikusokkal. Mások pedig – meséli a negyedik generációs patikusnő – gyakran megkérdezik, nem kell-e valamit aláírni, mert ha van aláírásgyűjtés a patikaliberalizáció megakadályozásáért, szívesen csatlakoznának. Sokan egyszerűen együttérzésüket fejezik ki. – Ha a kormánynak problémája van – mondja elkeseredetten –, le kell ülni és meg kell beszélni. A baj az – teszi hozzá –, hogy nem velünk akarják tovább csinálni, hanem a nagytőkésekkel. Mi sok mindent megteszünk, ha kell, tovább leszünk nyitva – reagál a gazdasági miniszter azon mondatára, ami szintén a Nap-keltében hangzott el. Kóka nemcsak azt nem érti, miért nem lázadnak az emberek, nehezményezi azt is, hogy szenteste a hidegben másfél órát kell sorba állni a Déli pályaudvari gyógyszertárnál. Többszöri megkeresésünk után, bár sikerült elérnünk az említett gyógyszertár vezetőjét, ő nem kívánt nyilatkozni. Sem arra nem reagált, hogy mit szól ahhoz, hogy Kóka az ő patikájukat említi, sem arra, tapasztaltak-e valamilyen felháborodást.

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön