Hódolattal a hős nemzetnek

Ilyen vagy olyan formában, de fél évszázaddal ezelőtt a lengyelek közül sokan közvetlen kapcsolatba kerültek az 1956-os magyar forradalommal. Visszaemlékezéseiket a Lengyel Rádió egyik korabeli felvétele, a lengyel sajtó írásai, lengyel költők egykorú versei, valamint varsói levéltárakban őrzött dokumentumok alapján összeállította Tischler János.

MN
2006. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zdzislaw Dzitko, 1956-ban a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója: 1956. október 23-án hajnali öt órakor egy magyar társammal elmentünk a Gheorghiu-Dej Hajógyárba, ahol röplapokat osztottunk szét a műegyetemi hallgatók aznapra szervezett tüntetésére.
Sztandar Mlodych, 1956. október 23. (részlet): Mint megtudtuk, Budapest ifjúsága folyó hó 23-án felvonulást szervez Bem József szobrához. Koszorúikat elhelyezve, a lengyel és a magyar nemzet hős tábornoka emlékének tisztelegve magyar barátaink kifejezik szolidaritásukat a lengyel nemzet és a lengyel kommunisták sikerével.
Hanna Linsenman, 1956-ban a Varsói Egyetem magyar tanszékének hallgatója: Október 23-án részt vettünk az ELTE bölcsészkara hallgatóinak tüntetésén. Nem csupán magyar zászlók voltak, hanem lengyelek is.
Edward Liszewski, 1956-ban a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója: Azzal a lengyel csoporttal, amelyet a forradalom egész ideje alatt kísértem, a Bem-szobortól a Lánchídon át a Parlament felé indultunk, ahol néhány órát töltöttünk. A magyarok több mint százezres tömegében egy kis tízfős lengyel szigetet alkottunk. A magyarok gyakran énekelték a himnuszukat. Egyszer csak közülünk valaki azt súgta: „A lengyel himnusszal válaszoljunk a magyar himnuszra!”
Emanuel Planer, a Lengyel Rádió tájékoztató osztályának vezetője 1956-ban: Erre az óriási, már zsúfolásig megtöltött térre a Szentkereszt és a Marszalkowska út irányából a Varsói Egyetem hallgatóinak menete közeledett, de más tanintézetek hallgatói is voltak közöttük. A menet elején a zászlóvivők haladtak, kezükben magyar zászlók is. […] Azután nagy ováció következett a magyarok tiszteletére, kiáltásokkal és megint csak tapssal.
Hanna Adamiecka, aki 1956 őszén a Sztandar Mlodych című napilap különtudósítójaként Magyarországon tartózkodott (A Lengyel Rádió felvétele, 1956. november vége): Október 27-én érkeztem Budapestre a második gyógyszer- és vérszállítmánnyal. […] Azonnal Lengyelországot kezdték éltetni. Ezt azért mondom, mert a legelső pillanattól fogva a magyar forradalom nagyon számított Lengyelországra, a mi barátságunkra és a későbbiek folyamán ez a barátság és ez a hatalmas bizalom megmaradt.
Zdzislaw Dzitko: A forradalom időszakában szerveződött meg a Műegyetem Hess András téri központi kollégiumában – ahol én is laktam – a forradalmi bizottság. Különféle röplapokat fogalmaztunk, némelyeknek társszerzője is voltam.
Hanna Linsenman: Két nappal később már csak Lidka Widajewiczcsel, a barátnőmmel indultunk el Pestre, a belvárosba megnézni, mi történik, milyen nagy a pusztítás mértéke. Egyre több lett a sebesült, egyre több lett a sír a tereken. Ismét elmentünk vért adni, de most egy másik kórházba.
Emanuel Planer: Eljött hozzám Gömöri Endre, a Magyar Rádió tudósítója, aki kifejezetten azért utazott Varsóba, hogy a lengyel párt 8. plénumának eseményeiről beszámoljon. Ő volt az első, aki elmondta nekem, hogy a Magyar Vöröskereszt segítséget kér, mert a szovjet csapatok beavatkozása nyomán halottak és sebesültek vannak Magyarországon. Különösen a transzfúzióhoz használatos vér kellett. Honnan vegyünk vért? Tudtam, hogy a közlekedési miniszterhelyettes Juliusz Burgin, akit még a háború előttről, a pártmunkából szintén ismertem, mert akkor Lvovban voltam tagja az illegális kommunista pártnak Burginnal együtt, aki a lvovi kerület titkári tisztét töltötte be. Tudtam azt is, hogy többek között a légi közlekedés is éppen hozzá tartozik. Őt is nagyon könnyen sikerült meggyőznöm arról, hogy valamit tenni kell, hogy repülőgépet kell biztosítani. És ily módon indult útnak október 26-án az első segélyszállítmány Budapestre.
Részlet a Lengyel Rádió Az országból és a világból című hírműsorából (1956. október 29.): Este hét óra. A Háromkereszt téren található Magyar Intézet előtt sok varsói gyűlt össze, hogy ily módon fejezze ki szolidaritását a magyar nemzettel. […]. A magyar nemzeti zászló előtt, amely mellé odaírták: „Hódolattal a magyar nemzetnek”, mécsesek világítanak, és a varsói egyetemisták díszőrséget állnak. Ezzel egyidejűleg kissé arrébb pénzgyűjtés is folyik gyógyszerekre a felkelés során megsebesült magyarok számára. Varsó hódolatát fejezi ki a hős magyar nemzetnek.
A piotrkówi Magyarok Megsegítésének Bizottsága által nyomtatott röplap (1956. október vége): Csatlakozván az egész országra kiterjedő hatalmas, a harcoló magyarok megsegítését célzó akcióhoz, felhívással fordulunk minden üzemhez, minden közép- és általános iskolához, valamint Piotrków város összes lakosához: mindenki, akitől nem idegen a szabadságukért harcolók ügye, ajánljon fel egy bizonyos összeget gyógyszerek vásárlására és más segítségre a sebesült magyarok számára.
A lengyel állambiztonsági szervek jelentése az Olsztyn városában tartott magyarok melletti rokonszenvtüntetésről (1956. október 30.): […] A felvonulás idején az egyetemisták a következő feliratú transzparenseket vitték: „Követeljük a szovjet csapatok kivonását Magyarországról!”; „Egész Olsztyn velünk van”; „Le a szovjetekkel!”; „Szabad Lengyelország – szabad Magyarország”; „Íme, a szovjet internacionalizmus megmutatkozik Magyarországon”, valamint Magyarország térképét feltüntető ábrát, amin bejelölték Budapestet, amely felett kezek lógtak le (a kézfejekre vörös csillagok voltak ráfestve), s ezekből csöpögött a vér.
Bejegyzés a wroclawi városháza emlékkönyvében (1956. október vége): A magyar forradalom tiszteletére a wroclawi városháza épületében működő Történeti Múzeum dolgozói a múzeum igazgatója, Józef Piatek által összehívott gyűlésen egyhangúlag elhatározták, hogy kitűzik a wroclawi városháza tornyára a magyar és a lengyel nemzeti zászlót. […] Tisztelet a szabadságukért harcoló nemzeteknek!
A Trybuna Robotnicza című katowicei pártlap szerkesztőségi cikke (1956. október 30.): Kötelességünknek véljük, és a párttisztesség is ezt kívánja, állást foglalni azzal a címmel kapcsolatban, amellyel a magyar helyzetről szóló írást közöltük lapunk szombati számában. […] A népmozgalom nagy, tiszta áramlata mellett megjelenhettek zavaros hullámok is – bizonyos reakciós elemek és csoportok. Mégis, ez semmiben sem változtat azon a nyilvánvaló tényen, hogy amikor Nagy Imre, az új miniszterelnök tárgyalásokat kezdett a felkelőkkel, és elismerte népi hazafiságukat, ezzel el is ítélte a régi s a nemzet szemében véglegesen kompromittálódott funkcionáriusokat.
A Krakkói Műszaki Egyetem hallgatóinak levele a magyar ifjúsághoz (Dziennik Polski, 1956. október 31.):
Hatalmas fájdalommal értesültünk arról, hogy nemzetetek arra kényszerült, hogy a haza szabadsága és függetlensége legszentebb eszméinek nevében felvegye a harcot. A célok, amelyekért véreteket ontjátok, egyben a mi céljaink is. Szolidárisak vagyunk veletek, és erőnkhöz mérten mindig a segítségetekre fogunk sietni. Ez a segítség jelenleg az egész lengyel nemzet önkéntes véradásában és pénzgyűjtésben nyilvánul meg, hogy gyógyszert vásároljunk a harcoló magyar felkelők számára. […] Amennyiben úgy vélitek, hogy céljaitok elérésében segítséget jelent nektek, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa napirendre tűzi a magyarországi helyzet megvitatását, akkor kormányunkhoz fordulunk, hogy támogassa álláspontotokat az ENSZ fórumán. Még egyszer a legnagyobb tiszteletünket fejezzük ki a magyar nemzet hős magatartása iránt.
A lengyel haditengerészet egyik alakulatának a lengyel pártvezetéshez intézett határozata (részlet, 1956. október vége): Támogatjuk a hős magyar népet, amely szabadságáért és függetlenségéért harcol. Követeljük a teljes függetlenséget és a szuverenitást Lengyelországban. Készek vagyunk ezért a vérünket ontani. Le a diktatúrával!
Emanuel Planer: November 4-én telefon ébresztett fel. Nem lehetett jól hallani azt a férfit, aki oroszul vagy németül szólalt meg. Bemutatkozáskor közölte, hogy Háy Gyula beszél. Azt mondta, hogy megindult a szovjet intervenció, a harckocsioszlopok, a koncentrált támadás, nagyon sok a halálos áldozat, hatalmas a pusztítás. […] Azzal fejezte be, tegyek meg mindent, hogy a világ tudjon arról, mi történik Magyarországon, és tájékoztassak erről mindenkit itt Lengyelországban is. Rögtön felhívtam sorjában mindenkit, a pártvezetés tagjait is, akikről tudtam, hogy érdekeltek abban, mi történik Magyarországon.
Andrzej Bratkowski, 1956-ban a Krakkói Műszaki Egyetem hallgatója: Reggel a helyi pártlap, a Gazeta Krakowska aznapi száma jókora késéssel jelent meg, mert előbb ki kellett nyomtatni a röplapunkat. A felhívásban a néma menet jelszavát fogalmaztuk meg. És valóban így is történt. Döbbenetesen felemelő érzés volt, ahogy a középkori krakkói óvárost körülvevő sétány mentén haladt az ifjúság – ezrek és ezrek vonultak csendben, magyar és lengyel zászlókkal, egyetlen szó nélkül.
Adam Wazyk (Nowa Kultura, 1956/48. Gömöri György fordítása):
Qui tacent clamant
Veletek voltam aznap, mikor a Bem-szobornál
magyar és lengyel zászlók alatt ujjongtatok.
Nem tudom, közületek ki él még és ki holt már,
midőn elnémult minden, csupán a tűz ropog. […]
Andrzej Bratkowski: 1956 novemberében elhatároztuk, hogy a segélybizottságunk által összegyűjtött adományokat mi magunk visszük el Magyarországra. Ellenőrizni kívántuk, hogy a segítség nem a szovjet katonák kezére kerül-e, ki kapja ezeket a csomagokat, s hogy valóban azokhoz a magyarokhoz jutnak-e el, akiknek a leginkább szükségük van rájuk. Emlékszem, hat vagy hét vagonból állt a vonatszerelvény, köztük két hűtővagon is volt, tele fagyasztott hússal.
Barbara Czerwinska, aki 1939 és 1944 között lengyel menekültként a menekültügyi hivatalban dolgozott Budapesten: 1957 februárjában a lengyel Országos Szállítási Szövetkezetek Szövetsége oly módon kívánt segíteni a magyar gyermekeknek, hogy üdülést szervezett nekik. A gyerekek 1957. május végén utaztak haza – mintha teljesen újjászülettek volna. Nagyon sok köszönőlevelet kaptam, ily módon fejezték ki hálájukat mindazon lengyeleknek, akik gondoskodtak róluk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.