Kelet népe

Lóránt Károly
2006. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Növekvő fejfájást okoz az unió vezetőinek az új tartományokban egyre erőteljesebbé váló elégedetlenség, amely már-már forradalom képét vetíti a televíziót nézők elé. Pedig minden olyan szépen kezdődött. Ott, ahol az uniós tagságról referendumot tartottak, a szavazók túlnyomó többsége támogatólag voksolt. Az exkommunista kormányok a versenypolitikától az élelmiszer-higiéniás szabályokig minden téren igyekeztek megfelelni az uniós előírásoknak. Akik lemaradóknak tűntek – mint Szlovákia és Litvánia – hatalmas erőfeszítéseket tettek, hogy az uniós követelményeknek megfeleljenek, külpolitikai téren pedig az új tagországok siettek katonákkal támogatni az unió békefenntartó erőit.
Most viszont – a The Economist megítélése szerint – az új tagállamok rossz jelzést adnak az unió további bővítése tekintetében. A csatlakozás körüli mámorból még maradt valami. A gazdasági növekedés az újdonsült tagországokban még lényegesen gyorsabb, mint a régiekben, ami az egy generáción belüli felzárkózás reményével kecsegtet, ám a reformlendület kifogyni látszik és politikai instabilitásnak adja át a helyét. A Cseh Köztársaságban például a legutóbbi választás után lehetetlen stabil kormányt alakítani, Észtországban, Lettországban és Szlovéniában kényes politikai koalíció jött létre, míg Szlovákiában és Lengyelországban jobb- és baloldali populista pártok kerültek uralomra. Egyedül Magyarországnak van szilárd kormánya, amelyet az uniós fősodorba tartozó pártok alkotnak, igaz, Magyarország van talán a legfenyegetőbb gazdasági helyzetben.
A The Economist elemzésének megjelenése óta eltelt néhány hét azonban a magyar politikai stabilitást is megkérdőjelezte – különösen azt követően, hogy a miniszterelnök bevallotta: a választások megnyerése érdekében hazudott. Mark Almond oxfordi történész szerint azonban a hazudozás nem csupán a magyar miniszterelnök sajátja, hanem Észtországtól Bulgáriáig az egész posztkommunista elité. Miután nyugat-európai életszínvonalat ígérnek a választóknak, ha rájuk szavaznak, a választások utáni napon a valamikori vasfüggöny mögötti világ népe értesül, hogy a megszorítócsomagok már elkerülhetetlenek. Éppúgy, mint 1989 előtt, amikor nem volt más út, csak a „kommunizmus útja”, most a „nehéz választásokról” szóló retorika ellenére nincs megengedett alternatíva. Sem a washingtoni konszenzus, sem az unió nem enged eltérni a „párt irányvonalától”.
Az 1956-os magyar felkelés annak a rossz közérzetnek volt jelképe, amely a világ szocialista egyharmadát jellemezte abban az időben. A Budapesten ma lejátszódó események hasonlóképpen a szabadpiaci modell válságjeleit mutatják. A helyzet tragédiája, hogy a dogmatikus szabadpiaci elvek követésével együtt járó gazdasági gyötrelmek a demokrácia eszményét lejáratták – így a brit történész. Az alternatívák hiánya azonban a kilátástalanság érzetét erősíti meg a kelet-közép-európai választópolgárokban. Fennmaradhat-e az unió, ha keleti felének számára az uniós tagság a megszorítócsomagok és az életszínvonal-csökkenés végeláthatatlan sorát hozza magával?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.