Készülhet a házak energiamérlege

K. Tóth László
2006. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amennyiben az emberiség energiafelhasználása változatlan mértékű marad, a világ jelenleg feltárt kőolajkészletei 35 évre, földgázkészletei 47 esztendőre, szénkészletei pedig 203 évre lesznek elegendők. A környezetvédelmi szempontok mellett érthető tehát, hogy az Európai Unió 2002-ben a tagországok számára kötelezően előírta, hogy jóval kevesebb energiát felhasználó épületeket kell létesíteni. Ez többféleképpen valósítható meg. Részben úgy, hogy az épületszerkezetekkel szemben szigorúbb előírásokat határozunk meg.
Ugyanakkor a szabályozás új elemeként – s hazánkban ez még nem lépett életbe – meghatározták az épületgépészeti rendszerek veszteségeit is tartalmazó, s többek között az épület meleg víz és villamosenergia-felhasználását is figyelembe vevő összesített energetikai mutatót – tájékoztatta lapunkat Farkas Pál építészmérnök, a Lambda Systeme Kereskedelmi Kft. fejlesztési vezetője.
A szakember érdeklődésünkre elmondta: a mutató alapján energiaosztályokba sorolják majd az épületeket, s energiatanúsítványt állítanak ki az adott ingatlanokról. A tanúsítvány az adott épület által használt energiaforrás előállításának költségeit és környezeti hatásait is figyelembe veszi.
Egy gáztüzelésű kazán ebből a szempontból például kedvezőbb elbírálást kap, mint a villannyal működő. S a besorolás javítható azzal is, ha az épület ugyan többet fogyaszt, de a tulajdonos megújuló, alternatív energiaforrást alkalmaz, például biomasszát, illetve geotermikus, szél- vagy napenergiát.
Kérdés persze, hogy a magyar állam támogatja-e majd, s ha igen, milyen mértékben az ilyen technológiai megoldások térnyerését. Az eredeti elgondolás alapján az épületekre vonatkozó új energetikai követelményrendszert kötelezővé tévő jogszabály idén január 4-én lépett volna elméletileg hatályba.
Ez elmaradt, várhatóan csak egy-két esztendő múlva történik meg, de attól fogva a benyújtott építésiengedély-kérelmeknek már garanciát kell tartalmazniuk arról, hogy az épület betartja majd az előírásokat. A szóban forgó szabályozás az új és – néhány korlátozással – a felújításra váró épületekre is vonatkozik majd. Legalábbis a tervek szerint.
A rendelkezés alapján a korábban épült lakásokhoz is mellékelni kell majd az energiatanúsítványt, ha a tulajdonos értékesíteni szeretné azt, illetve bérbe akarja adni. Egy ingatlan értékét eddig az is befolyásolta, hogy hol fekszik, mekkora a mérete, s milyen állapotban van.
Ám hamarosan az is sokat nyom majd a latban, hogy mekkora az épület üzemeltetési költsége, amire választ ad majd az energiatanúsítvány. Az új szabályozás életbe lépése után a kereskedők kínálatában is átrendeződés várható: például egyre korszerűbb falazóanyagokat dobnak majd piacra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.