Kifáradásra játszik az MSZP

Jánosi György MSZP-s képviselő kilátásba helyezte, hogy nem szavaz bizalmat Gyurcsány Ferencnek pénteken, ettől függetlenül úgy tűnik, a miniszterelnök helyén maradhat. Szocialista informátorunk szerint kormánybuktatáshoz hetekig tartó, több százezres demonstrációk vezetnének, de abban bíznak, a tiltakozások elcsendesednek, a „nép kifárad”.

Török László
2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Lendvai Ildikó frakcióvezető kedden még úgy nyilatkozott, hogy az MSZP-s képviselők egységesen kiállnak majd Gyurcsány Ferenc mellett a pénteki bizalmi szavazáson, azóta változott a helyzet. Jánosi György jelezte, megfontolás tárgyává teszi, hogy részt vesz-e a rendkívüli parlamenti ülésen. A politikus kifejtette, a miniszterelnöknek a kongresszus adott felhatalmazást a kormányzásra, ezért Gyurcsány politikai jövőjéről is ezen a fórumon kellene dönteni. Jánosi szerint igenis érezhető elbizonytalanodás a szocialista tagság és a szimpatizánsok körében az utóbbi napok eseményei nyomán.
Egyelőre úgy látszik, az MSZP-frakció további 188 tagja (benne a Gyurcsány-kormány több miniszterével) bizalmat szavaz a miniszterelnöknek, csakúgy, mint az SZDSZ húsz képviselője. Gyenesei Istvánt, a Somogyért Szövetség támogatásával mandátumot szerzett független képviselőt lapzártáig nem értük el, ám úgy tudjuk, várhatóan ő is támogatja a kormányfőt. Amennyiben a miniszterelnök is bizalmat szavaz önmagának, 209 voksot kaphat (Jánosival 210-et), bukásához 193 szavazat kellene. Az ellenzéknek 174 voksa van, ha tehát a koalícióból 18 ember nemmel szavaz, a miniszterelnöknek távoznia kell.
Erre azonban kicsi az esély, legalábbis az MSZP-frakcióra tekintve. Szocialista informátoraink szerint kizárt, hogy bárki is kiszavazzon pénteken, hiszen ezzel saját egzisztenciáját veszélyeztetné. – A hatalom megtartása tartja össze a képviselőket – mondták lapunk érdeklődésére. Forrásunk úgy vélte, kormánybuktatáshoz az kellene, ha jelentősebb, több százezres tömeg követelné Gyurcsány lemondását, vagy ha napokra, esetleg hetekre útlezárásokkal megbénítanák az ország működését. Informátorunk szerint egy hónap múlva tisztábban lehet majd látni, a szocialisták úgy kalkulálnak, a tiltakozások idővel elcsendesednek, a „nép kifárad”.
Eközben utcára készülnek a szocialisták is. Értelmiségiek és szimpatizánsok kedden kezdtek el kör-e-mailekben és sms-ekben „Ne hagyjuk cserben őket!” jelszóval a Gyurcsány-kormány melletti gyertyás demonstrációt szervezni tegnap délután öt órára a budapesti Vörösmarty térre. A kezdeményezés a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által létrehozott Amőba honlapján is helyet kapott. A megmozdulást szervező amőbás eszmecserét azonban berekesztették, és a kezdeményezés elhalt, miután az MSZP-frakció közleményt adott ki, amelyben „jelezték” minden budapesti és magyarországi honfitársuknak, hogy „a Magyar Szocialista Párt nem szervez most utcai megmozdulást”. Szekeres Imre elnökhelyettes és honvédelmi miniszter szerint viszont a szocialistáknak is „erőt kellene felmutatniuk”, ezért a jövőben afféle új Demokratikus Charta-szerű mozgalmat kell indítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.