Kínlódó új demokráciák

2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régen kísérte ekkora külföldi figyelem a magyar helyhatósági választásokat, mint most. Valószínűleg így lesz ez a közelgő cseh és lengyel önkormányzati választásokkal is. Szlovákia az új kormány meglepő összetétele miatt lett hír. Az élénk érdeklődés nem véletlen, hiszen a válságok szinte egyidejű kirobbanása rádöbbentette a világot, hogy e régióban rosszul mennek a dolgok. Nem véletlen tehát, hogy a visegrádiakat mostanában egyre népszerűbb együtt emlegetni. Sajnos nem a közös érdekérvényesítés, sokkal inkább a felmerült politikai gondok miatt. Csehországban a választások után hosszú hónapokig nem sikerült kormányt alakítani, s Mirek Topolánek most is legfeljebb kilenc hónappal számol, s készül az újabb megméretésre. Lengyelországban már a jövő hónapban sor kerülhet az egy évvel ezelőtti választások megismétlésére, miután alig néhány hónapnyi közös irányítás után felbomlott a koalíció, az új parlamenti többség létrehozását pedig szerencsétlen politikai korrupciós botrány nehezíti. Az utóbbi évek „bezzeg” országának tartott Szlovákia imázsa is erősen megfakult, miután sokan fenntartásokkal kezelik, hogy a kabinetbe bekerült Ján Slota szélsőségesen nacionalista pártja is. Magyarországot eddig a stabilitás szigeteként volt szokás emlegetni, a Magyar Televízió ostromának a harmadik világot idéző jelenetei azonban gyorsan módosították e véleményt. A válság jelei persze már korábban érződtek, a világ azonban erről mintha nem akart volna tudomást venni. Mi történik az uniós bővítés derékhadának tekintett országokban? – teszi fel magának is a kérdést a szomorú valósággal valójában csak a sokkoló budapesti képek láttán szembesülő Nyugat.
Általános vélemény szerint a bajok abból erednek, hogy a térség belefáradt a reformokba. A közép-európaiaknak tizenhét évvel a kommunizmus bukása után elegük van az átalakításból, a változások előnyei egyenlőtlenül oszlanak meg, és ezért az alacsony fizetésűek, a munkanélküliek és a nyugdíjasok magukra hagyottaknak, korrupciótól sújtottnak érzik magukat. Mint a nyugati elemzők megállapítják, az unió új tagjainak mindegyike súlyos strukturális gondokkal küzd, a kiadások csökkentésére nincs meg a politikai akarat, ez pedig a populizmus táptalaja lehet. A Le Monde is az EU által a befogadás feltételéül állított kemény változtatási kényszert említi az egyik fő okként. A lap szerint ezen országok mindezt végigcsinálták abban a reményben, hogy akkor majd azon a színvonalon fognak élni, mint Nyugat-Európa népei. Az eltelt másfél évtized e téren nagy előrelépést hozott, ám még messze van a nyugati életszínvonal. Az emberek pedig jócskán kifáradtak. A rendre megjelenő populista, nacionalista, sokszor szélsőséges retorikát a francia lap szerint a frusztráció és a hosszú úttal szembeni ellenérzések táplálják. Jól illusztrálja ezt Szlovákia példája, ahol a kiemelkedő gazdasági növekedés mellett is populista fordulat következett be. A Les Echos mindezt úgy fogalmazza meg, hogy a visegrádi országok politikai válságai olyan képet mutatnak, mintha az Európai Unió ezen négy új tagállama nem tudta volna megemészteni a csatlakozást. A legnagyobb francia gazdasági lap szerint tehát a hirtelen emancipáció és a gyorsuló növekedés okozta válság kamaszkori tüneteiről van szó.
Valami tényleg lehet e magyarázatokban, hiszen az uniós csatlakozás néhány év után még a visegrádiaknál jóval fejlettebb s jobb helyzetből induló Ausztriában is politikai válságot, benne a radikálisok előretörését hozta. S akkor még nem említettük azt, hogy a kiábrándulásnak e térségben nemcsak gazdasági, hanem morális okai is vannak. A nyugati elemzők ugyan ezt kevésbé értik, ám legalább olyan fontos tényező, hogy e társadalmak jelentős része csalódott magában a rendszerváltozásban. Becsapva érzik magukat, miután látják, hogy a nyolcvanas évek elitje miként mentette át magát, míg az átlagember az átalakulás gondjaival küszködik. A morális megtisztulásnak a szociális érzékenységgel vegyülő igénye volt a fő mozgatórugója egy évvel ezelőtt a lengyelországi választásnak, s ez emelte a hatalomba a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosságot. Ez az érzés kétségkívül jelen van a magyarországi tiltakozásokban is. A kommunizmus óta megoldatlan problémák ütnek most vissza Budapesten Schöpflin György szerint is. Az Open Demokracy nevű londoni internetes politikai publicisztikai vitafórumon közzétett elemzésében az Európai Parlament néppárti képviselője a demokratikus gyakorlat három súlyos hiányosságát tárja fel. A térség demokráciáit szerinte nyugodtan lehet eleve befejezetlen demokráciáknak nevezni. Schöpflin a kommunizmus második örökségeként azt említi, hogy az állampárt jelentős eszközöket tudott átmenteni. A harmadik tényező szerinte a magyar rendszer azon deformációjából adódik, hogy a miniszterelnök gyakorlatilag eltávolíthatatlan a hatalomból. Mindezek mellett természetesen az a nyugati elemzésekben kiemelt motívum is jelen van ma Magyarországon, hogy a társadalom most szembesül a ténnyel: a fejlett világhoz való csatlakozásnak gazdasági ára van. Eljött az igazság pillanata, s tudomásul kell venni, hogy a demokratikus politikai berendezkedésből még nem következik automatikusan sikeres gazdaság.
A térség problémáinak boncolgatása mellett kevesebbet foglalkoznak vele a külföldi elemzők, ettől azonban még tény, hogy térségünk politikai válságainak sora egyben Nyugat-Európa problémája is. Egyrészt azért, mert mint a Le Figaro megemlíti, feltehetőleg nem ragadta meg a fiatal Kelet-Európa teljes potenciálját, amely a legmegfelelőbb ugródeszkát jelenti az Európai Unió újraindításához. Részben ezzel függ össze a régió társadalmainak szkepticizmusa is. Az uniós csatlakozáshoz ugyanis Közép-Európa polgárai nem csupán a gazdasági növekedés, a jólét reményét fűzték, hanem a demokratikus normák megszilárdulását is. Éppen ezért kiábrándító, hogy az érdekek folyamatosan felülírják az értékeket. Ez tükröződött abban is, ahogy az Európai Bizottság vagy a vezető országok hatalmon lévő politikusai Gyurcsány Ferenc demokratikus alapértékek nyilvános megsértését beismerő beszédének nyilvánosságra kerülését fogadták. Magánemberként megvolt a véleményük, mindez azonban nem zavarta őket abban, hogy még a válság pillanataiban is mosolyogva tárgyaljanak a magyar kormányfővel. Nem nagyon teszik szóvá Brüsszelben a magyar demokrácia érezhető szűkülését sem. Fő a stabilitás! – szól az uniós üzenet. Bezzeg nem ilyen elnézők Nyugaton egy éve a lengyel kormánnyal szemben. Hiába halad meg minden várakozást a GDP 5,5 százalékos növekedése, hiába csökkentették hatéves mélypontra a munkanélküliséget, a gazdasági eredményeket egyébként nagyra értékelő Nyugat mégis bizalmatlanul méregeti Kaczynskiékat.
A régi tagok keletre szkeptikusan tekingető politikusainak félelmeit egyébként is csak megerősítik a mostani közép-európai fejlemények. Azon már meglepődni sem lehet, ha mindebből legfőbb tanulságként azt a következtetést vonták le, hogy az unió további bővítésével várni kell. Az EU-n egyértelműen elhatalmasodni látszik egyfajta bővítési fáradtság, miután szembesülnie kell azzal, hogy a közép-európai országok gazdaságai gyors növekedésük ellenére is nehezen alkalmazkodnak az igazi uniós normákhoz, és ennek társadalmi, politikai következményei vannak. A térség jelenlegi bajai tehát alááshatják a további bővítés támogatásának felélesztésére tett erőfeszítéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.