Kórházbezárás és magánosítás az új tervben

Fenntarthatóság címén a kórházak számának jelentős csökkentését, a megmaradtak felének gazdasági társaságba kényszerítését, 15 százalékának privatizációját tervezi az államreform-bizottság. Draskovics Tiborék egy sor egyéb lefaragást is terveznek – ez olvasható ki az Index hírportál által megszerzett egészségügyi vitaanyagból.

Munkatársunktól
2006. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államreform-bizottság magyar egészségügyi reformról szóló munkadokumentuma mindenekelőtt a finanszírozás átalakítását sürgeti az ágazatban. Kiderül, a kormány szakértői a hazai biztosítási piac megnyitása mellett törnek lándzsát, sürgetik az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral tökéletesen egyenrangú 8-10 profitorientált biztosító megjelenését. A finanszírozási reform része lenne, hogy minden állampolgárnak kötelező volna betegbiztosítással rendelkeznie. Itt arra hivatkoznak, hogy számításuk szerint hazánkban 1,3 millió ember esetében bizonytalan, hogy jogosult-e ellátásra. Ezzel összefüggésben bevezetnék az egyéni számlavezetés kényszerét, felbruttósítanák a kereseteket, beleértve a nyugdíjakat is.
Világossá teszi a Draskovics vezette államreform-bizottság mun-kaanyaga: a belátható jövőben működésre nem szabad a jelenleginél többet költeni.
*
Az egészségügyi célú közkiadások 2010-ig szóló befagyasztását tökélte el a második Gyurcsány-kormány, méghozzá a 2004-es szinten. Az Egészségbiztosítási Alap kiadásait GDP-arányosan kilenc százalékponttal csökkentenék 2009-ig. Az ágazati összkiadáson belül három százalékkal csökkentenék a gyógyszerközkiadásokat, érezhetően lefaragnák a járóbeteg-ellátás költségeit is.
„Egymillió rokkant országaként” kommentálja az Index internetes lap azt, amit az általa megszerzett munkaanyag ismertet, tudniillik hogy rokkantság címén nyugdíjat, járadékot 1,063 millióan kapnak hazánkban. A két „legrokkantabb megye” a dokumentum szerint Békés és Csongrád. Mindez az egészségbiztosítási alap hiányát mélyíti el Draskovicsék szerint. Az összdeficit 150 milliárdos, ehhez járulnak hozzá az említett, a kormány által rendkívül sokallott, 200 milliárdos rokkantsági kiadások. Az sem meglepő, hogy az államreform-bizottság különféle európai és magyar felmérésekkel magasztalja a szerinte bevezetendő vizitdíjat.
A vitaanyag közérdeklődésre leginkább számot tartó része a kórházak számának csökkentéséről szól. Nevezetesen a százötvenöt önálló kórház számát százhúszra csökkentenék. A majdani túlélő egészségügyi intézmények felének négy éven belül gazdasági társasággá kellene alakulnia. Kifejezetten magánkézbe (kórházi ágyszám szerint számolva) egyelőre tizenöt százalékukat adnák. A szakértők nem annyira az egyre sanyarúbb sorsú hazai betegek helyzetét, mint inkább azt fájlalják, hogy túl sok kicsi és túl sok nagy kórház van az országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.