Koszovó ügye egy táborba hozta a szerb pártokat

Valóságos verbális háború dúl Szerbiában két nappal a szombati–vasárnapi referendum előtt, amelyen az ország polgárainak az új – a parlament által már elfogadott – alkotmányról kell nyilatkozniuk. A közvélemény-kutatások szerint megszavazzák az alaptörvényt. Ehhez pedig a most érvényes alkotmány szerint az egész választótestület – tehát nem csak a szavazók – több mint felének az igen voksára van szükség.

Sebestyén Imre
2006. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alaptörvény mellett kardoskodó szerb kormánypártok is beismerik, hogy az alkotmányjavaslat nem jó, hiszen súlyos kompromisszumok eredménye, a preambulumot és a szöveg egy részét az ellenzéki radikálisok írták. Ám azzal érvelnek – s ehhez csatlakoztak a Borisz Tadics államfő vezette ellenzéki demokraták is –, hogy jobb a most érvényben levő milosevicsi alkotmánynál, s az újat könnyebben lehet módosítani. Mindezek azonban a tényeken nem változtatnak: az új alkotmány a Vajdaság és a kisebbségek számára kedvezőtlen.
Akármilyen is az okmány, mögötte áll valamennyi nagy szerb párt, a kormánykoalíció tagjain kívül még a két nagy ellenzéki párt is: a Szerb Radikális Párt és a Demokrata Párt. Mi az, ami egy táborba hozta az ország két legnagyobb, egymással szemben álló politikai erejét, a radikálisokat és a demokratákat? Koszovó. Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök arra építette taktikáját, hogy Koszovóval mozgósítani tudja a szerbséget a referendumi igenre. Jól számított: a szerbek, beleértve a politikusok jó részét is, a preambulumba foglalt Koszovónál tovább nem látnak. Az alkotmány ugyanis tartalmazza, hogy Koszovó Szerbia része. Aki tevékenységével másképpen cselekszik, alkotmányt sért. Ebből az következik, hogy a nemzetközi közösség még tárgyalópartnert sem találhat Szerbiában a tartomány elszakadásának kérdésében.
Ha az úgynevezett szűkebb Szerbia egységesnek is nevezhető az alkotmány támogatásában, ez koránt sincs így a Vajdaságban vagy Koszovóban. A Nenad Csanak vezette Vajdasági Szociáldemokrata Liga a bojkottnak a leghangosabb szószólója. Ehhez a párthoz tartozó Bojan Kosztres parlamenti elnök bojkottfelhívása nagy felháborodást váltott ki, s leváltását követelik. A vajdasági magyar pártok eltérően foglaltak állást. A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége a referendum bojkottját tartja a legjobb válasznak az ilyen alkotmányra, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt nemmel való szavazásra szólította fel híveit, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) egyértelmű választ nem adott arra, hogy hívei mit tegyenek a referendumon. Minden jel szerint magában a pártban sincs erről egységes álláspont. Kasza József, aki e kérdésben nemrégiben tanácskozott Vojiszlav Kostunica kormányfővel, úgy fogalmazott, ha érzelmileg közelíti meg a kérdést, akkor nemet mond az alkotmányra, ha pedig az észérveket veszi figyelembe, akkor igent mondana. Ezzel gyakorlatilag igenre buzdított, mert ki az, aki a politikában az érzelmekre hallgat. Persze a kérdés korántsem ilyen egyszerű, mert sok elemző a legkevésbé sem az érzelmeire hallgatva mond nagyon határozott nemet egy ilyen, a milosevicsi alkotmány folytonosságát szavatoló alaptörvényre. A VMSZ tegnap kiadott közleménye azonban nem szólít fel az alkotmányjavaslat támogatására, hanem a polgárokra bízza, hogy lelkiismeretük, meggyőződésük szerint döntsenek, mivel „a lakossági fórumokon az elutasító vélemények kerültek túlsúlyba”.
Hogy Koszovó hogyan szavazna? Sehogy. A tartomány Szerbia részeként van benne az alaptörvényben, de lakosságának véleményét nem kérdezik róla. Mintegy százezer koszovói szerbnek válik lehetővé a voksolás. Ha a milliós albánság is szerepelne a választói névjegyzéken, ez az okmány a referendumon aligha menne át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.