Kutyaszorítóban az olasz kormányfő

Fekete napokat könyvelhet el az olasz gazdaság: a múlt héten a világ legnagyobb hitelminősítői közül kettő – a Fitch és a Standard and Poor’s – leminősítette az olasz államadóságot „AA–”-ról „A+”-ra, így Itália most egy kategóriába került Portugáliával és Botswanával.

2006. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen szerencsénk, hogy még megelőzzük Görögországot – írta keserűen a Corriere della Sera milánói napilap publicisztikája. Az államadóság – „AA–”-ról „A+”-ra történő – leminősítése várható volt: Olaszország tavaly már a harmadik éve lépte túl az államháztartási hiányra megállapított uniós korlátot, a GDP 3 százalékát, amit az euróövezeti tagoknak büntetés terhe mellett kötelező betartani – és várhatóan az idén is túllépi, hiszen ez a deficit jelenleg 3,5 százalék –, de korábban két év haladékot kapott az EU miniszteri tanácsától a javításra. Az európai rekordnak számító, a GDP 106 százalékát meghaladó olasz államadósság ugyancsak erősen indokolta a leminősítést. Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse a hónap elején azt mondta, jövőre minden bizonnyal Olaszország is a 3 százalékos küszöb alatt lesz már.
Az áprilisi választásokon mindössze 25 ezer szavazatnyi különbséggel győzedelmeskedő balközép koalíció számára a rossz hír szinte a legkritikusabb időben érkezett, rávilágítva a sokpárti tömörülés törésvonalaiból fakadó kormányzati tehetetlenségre. Míg a kommunista pártok s a hozzájuk kötődő, kifejezetten erős szakszervezetek elleneznek minden megszorítást, addig a büdzsé aggasztó állapota kiigazításért kiált. A 2007-es költségvetésben Prodi borotvaélen táncol: mindössze 15 milliárd eurónyi kiigazítást sikerült keresztülverekednie, amely jórészt adóemeléseket tartalmaz, amelyek ellen viszont már most rengetegen demonstrálnak. Másrészt – választási ígéreteivel ellentétben – érintetlenül hagyta a rég esedékes reformok és költséglefaragások kérdését, pontosan a koalíciós partnerek támogatásának elvesztésétől tartva. A leminősítések apropóját pontosan ez a bátortalanság adta: a nagy hitelminősítők hiányolják a szerkezeti átalakításokat, amely a közigazgatást, az egészségügyi kiadásokat és a roppant nagyvonalú nyugdíjrendszert érintené.
Romano Prodi több alkalommal is figyelmeztette szövetségeseit, hogy ha bukik, együtt buknak. Valószínűleg ez az egyetlen oka annak, hogy még életben van a koalíció, de hosszú távon kérdéses, hogy elegendő muníció lesz-e az előttük álló öt esztendőre – jegyezte meg a Corriere della Sera.
A német Handelsblatt című sajtóorgánum tegnap az olasz pénzügyminisztert, Tommaso Padoa-Schioppát idézte, aki azt nyilatkozta, hogy Olaszország hitelminősítése egy-másfél éven belül javulhat, ha folytatódik a költségvetés kiegyensúlyozása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.