Lendületben a tőzsde

A tengerentúli emelkedő trendet követő fejlett nyugat-európai börzék a régiót is fellendítették, így a Budapesti Értéktőzsde indexe is javult tegnap. A BUX ennek megfelelően – noha eséssel kezdett – a kereskedés során egyre feljebb kapaszkodott, s végül 21 948 pontra emelkedett.

Dénes Zoltán
2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 100 pontos csökkenéssel nyitott tegnap keddi zárójához képest a Budapesti Értéktőzsde indexe. Később azonban megtáltosodott, s lényegében a nap végéig felfelé menetelt. A befektetők hangulatát a nemzetközi tőkepiaci események határozzák meg. Természetesen ez nem jelentheti azt, hogy a hazai makrogazdasági folyamatok nem rejtenek magukban komoly kockázatokat. A portfolio.hu-nak nyilatkozó Koch Zoltán, a Metzler Bank frankfurti alapkezelője a régióban alapvetően Magyarország helyzetét tartja a legrosszabbnak. Rávilágított: hazánkban a legmagasabb a külföldi szereplők, a külföldi finanszírozás aránya, s itt a leginstabilabb a politikai helyzet is. Ezen kockázatokkal együtt a BUX jelentős emelkedéssel zárt tegnap. A pesti indikátor a kereskedés végére 21 948 pontra emelkedett, ami 542 ponttal magasabb előző napi záróértékénél. A vezető részvények kivétel nélkül erősödéssel fejezték be a napot. A meglepetéspapír a Mol volt, amely a nemzetközi piacon bekövetkezett olajáreséstől függetlenül a legnagyobb, 9,4 milliárd forintos napi forgalmat generálva 3,3 százalékkal, 19 844 forintra erősödött. Az OTP hatmilliárd forintos forgalomban két százalékkal, 6760 forintra javult. Kisebb forgalomban drágult még 2,6 százalékkal a Richter és 2,9 százalékkal a Magyar Telekom is. A gyógyszerpapír 45 140 forinton, míg a telekomcég 888 forinton zárt. A kisebb papírok közül az Egis árfolyama több mint félmilliárdos forgalomban másfél százalékkal, 30 250 forintra emelkedett. Az előző napok zuhanása után a Fotex még ennél is erőteljesebben javított, papírjai 3,4 százalékkal, 585 forintra drágultak. Javult 2,4 százalékkal, 1104 forintra a Synergon is, bár a cég tegnap bejelentette, hogy nyereségessége nem fogja elérni a idei évre tervezett szintet.
Gyengült a forint a bankközi devizapiacon, az eurót délután 274,50–275,00 forinton jegyezték, szemben a kedd délutáni 274,70/80 forintos árfolyammal. Nemzeti valutánk napközben az euróhoz képest 277 forintig is gyengült, azt követően, hogy a Japan Credit Rating hitelminősítő intézet egy fokozattal lejjebb sorolta hazánk hosszú távú devizaadósságait. Emelkedéssel nyitottak tegnap az amerikai indexek is. Lapzártakor a Dow Jones 0,2, a Nasdaq 0,6, az S & P 500-as pedig 0,1 százalékos előnyt jelzett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.