Lengyel segítség a menekülteknek

Az 1956-os októberi magyar forradalmat néhány héttel megelőzte a poznani munkásfelkelés, és már csak annak a tanulságai miatt is pontosan tudtuk, mire számíthatunk – nyilatkozta lapunknak Ryszard Kaczorowski, az utolsó lengyel emigráns köztársasági elnök, aki szintén a Terror Háza Múzeum rendezvényére érkezett hazánkba.

Szentesi Zöldi László
2006. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon kevesen ismerik a második világháború utáni emigráns lengyel kormány történetét. Hogyan lehetett évtizedeken át érdemben munkálkodni egy nyugati állam fővárosában, amikor Varsóban létezett egy másik lengyel állami vezetés?
– A lengyel emigráns kormány voltaképpen amerikai, brit és francia politikai elhatározásból született, ezek az államok vették fel ugyanis a kapcsolatot a Franciaországban, Norvégiában és Olaszországban harcoló lengyel ellenállókkal, hogy párhuzamos hatalmi bázist szervezzenek. A háború után a szövetségesek számára komoly kihívást jelentett, hogy mintegy kétszázötvenezer lengyel fegyveres emigráns élt a nyugati világban, akiknek a jelentős része nem kívánt hazatérni az időközben szovjet megszállás alá került Lengyelországba. Ilyen körülmények között a londoni lengyel kormánynak nem maradt más választása, mint a helyén, a brit fővárosban maradni, és az alkotmány szellemében tovább gyakorolni a főhatalmat.
– Mit tehettek érdemben az otthon maradottakért?
– A nemzeti ellenállás ügye kezdetben egyáltalán nem tűnt rossz elképzelésnek. Lengyelországban komoly földalatti hadsereg állt készen, hogy szükség esetén fegyverrel is szembeszálljon az oroszokkal. A londoni emigráns kormány évtizedeken át a reményt testesítette meg, és a későbbiekben is minden létező módon segíteni kívánta az otthoniakat.
– Hogyan élte meg Londonban 1956 októberét?
– Amikor a magyar forradalom kitört, a londoni lengyel kormány minden tőle telhetőt elkövetett, hogy felrázza és mozgósítsa a nyugati világot. Megérkeztek Ausztrián keresztül a magyar menekültek ezrei, akiket minden módon segítettünk. Tudtuk, mi zajlott le a lelkükben és a hazájukban, hiszen csak három évvel voltunk a lengyelországi megmozdulások után. Átéreztük a helyzetüket egy másik történelmi találkozás miatt is. Amint az köztudott, a második világháború idején a magyarok segítették a menekülő lengyel katonatiszteket és polgári személyeket. Mi nyugati lengyelek tehát segítettük, kalauzoltuk a magyarországi menekülteket, próbáltunk kedvező feltételeket és biztos hátteret teremteni új hazájukban.
– Lát-e bármiféle különbséget a lengyel és a magyar kommunizmus között? Sokan úgy tartják, hogy a katolikus egyház megkülönböztetett szerepe miatt a lengyel szocializmus valamiképpen mégis emberarcúbb volt.
– Fiatal éveimben testközelből is megismerhettem a Szovjetuniót, hiszen az NKVD letartóztatott, kényszermunkára ítélt, elhurcolt, és lágeréletre kényszerített. Sok honfitársammal raboskodtam együtt, akadtak ott magyarok is. Mindenesetre megismertük a rendszert, és amikor honfitársaimmal nyugatra távoztunk, már pontosan tudtuk, mit várhatunk a kommunistáktól. Szerintem a kommunizmus eszméje mindenütt hasonlóan működött, persze a kivitelezésben és a módszerekben országonként eltérhetett. Hiába árnyalta a képet a lengyel egyház a mi hazánkban, érdemben mégsem különbözött a helyzet a magyarországitól. Talán ezért is értettük meg egymást. Az 1956-os októberi magyar forradalmat néhány héttel megelőzte a poznani munkásfelkelés, és már csak annak a tanulságai miatt is pontosan tudtuk, mire számíthatunk.
– A magyarországi ünnepségeket kétségkívül beárnyékolja, hogy a posztkommunisták jelenleg is hatalmon vannak…
– Éppen ezért kell a nemzetnek egységesen megünnepelnie az ötvenedik évfordulót. 1956 szellemiségét, hangját kell sugároznia minden magyarnak.
– De hogyan lehetséges ez egy olyan országban, ahol az emberek jelentős része viszszasírja a kommunista rendszert?
– Erre csak azt mondhatom, hogy a poznani felkelés idén júniusi, ötvenedik évfordulóján rendezett ünnepségen – ahol egyébként Sólyom László köztársasági elnök úr is részt vett – szerintem egyetlen lengyel sem gondolta, hogy ami 1956-ban Poznanban zajlott, az rossz lett volna.
– Magyarországon sokan úgy érzik, az Egyesült Államok kormánya máig adós a bocsánatkéréssel, hiszen egyre több jel mutat arra, hogy Eisenhower elnök és környezete valójában egy pillanatig sem kívánta a katonai beavatkozást Magyarországon.
– Szerintem el kell választanunk az ötven évvel ezelőtti érzéseket a mostani értékelésektől. Fél évszázad telt el, alaposan megváltozott a világ. Termékeny vitát az effajta ügyekről ma már a történészeknek kell folytatniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.