Megállíthatatlan a készházak térnyerése

Az elmúlt években sokan választották a tégla helyett a könnyűszerkezetes házépítést: tavaly már a lakások tizenegy százaléka készült ezzel a technológiával. A szakma mégsem túl optimista, többen is a piac szűkülésétől tartanak.

Erdősi Csaba
2006. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül ott tartunk most, mint Ausztria húsz évvel ezelőtt: a könnyűszerkezetes épületek részaránya mintegy ötszázalékos ma Magyarországon. Az európai készházpiac vezetője Svédország, ahol az összes lakás 38 százaléka készült valamilyen készház-technológiával, de rengetegen laknak ilyen épületekben Németországban, Ausztriában is – nem véletlen, hogy a Magyarországon megjelent cégek jelentős része német vagy osztrák hátterű társaság. Az összes ilyen profilú cég száma biztosan meghaladja a három-négy tucatot.
– Hazánkban a tavaly elkészült családi házak 11 százaléka már készház-technológiával készült, ezzel az európai középmezőnyben helyezkedünk el – vázolta a helyzetet egy előadásában Fazekas Péter, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) könnyűszerkezet-építő szakmai tagozatának elnöke. A szakember szerint az utóbbi években egyre nőtt az igény az építkezők részéről, hogy minőségi munkát és komplett szolgáltatást kapjanak a készházépítőktől. Ezt mutatják az adatok is. Amíg 2000-ben a könnyűszerkezetes házak alig több mint 37 százalékát rendelték kulcsrakészen, addig tavaly már a vásárlók 56,4 százaléka kötött kulcsrakész épületről szerződést. Technológiai megoszlás szerint a könnyűszerkezetes épületek 67 százaléka helyszínen szerelt, 23 százaléka a valódi készház, a többit rönkökből vagy gerendákból építik. A legtöbb ház fa tartószerkezetre épül, harminc százalék fölött van ugyanakkor a fémvázas házak részaránya.
A könnyűszerkezetes technológia nemcsak a házépítőknek kínál komoly előnyöket – egy családi házat ezzel a módszerrel gyakorlatilag hamarabb fel lehet építeni, mint amennyi idő a hitelbírálathoz kell – de egyúttal gazdaságilag is jelentős iparágat teremtett. Tavaly az iparág 190 milliárd forintnyi építési volument ért el, ami lendületet adott a kapcsolódó iparágaknak – jelentős mértékben nőtt például a minőségi fűrészáru és faanyag piaca. Ennek ellenére az iparág komoly problémákkal is küzd. Nem igazán működik a szakemberképzés, kevés a jó ács és épületasztalos, hiányos a technológiai felszereltség. Ráadásul az építő cégek tőkehiányosak, és a könnyűszerkezetes iparágat is jellemzi az egész magyar építőipart visszahúzó körbetartozás-láncolat.
Problémás a könnyűszerkezetes házak megítélése is, az emberek egy része még mindig idegenkedik ettől a megoldástól, holott egy jó könynyűszerkezetes ház jobb hőszigetelési mutatókkal rendelkezik, mint a téglaépületek. Ennek hátterében az is állhat, hogy hetven százalékban olyan vállalkozások építenek könynyűszerkezetes épületeket, amelyek nem rendelkeznek építőipari műszaki engedéllyel, és ez meg is látszik a minőségen. A Magyar Könnyűszerkezetépítő Szövetség (Makész) minőségigazoló védjegyét jelenleg mintegy 15 társaság érdemelte ki. Az iparág ráadásul egyre növekvő szorongással várja, milyen hatással járnak majd a megszorítások. Többen is úgy vélik, hogy a közeljövőben akár 10–15 százalékkal is beszűkülhet a piac.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.