Megkezdődik a helyreállítás előkészítése a Paksi Atomerőműben, azaz hozzálátnak ahhoz a munkához, melynek eredményeképp ki lehet emelni a 2-es reaktorblokk melletti tisztítótartályban bő három éve megsérült, és azóta is ott lévő üzemanyag-kazettákat. A feladatra az erőmű vezetői nem szabtak meg határidőt; a munkatempót a biztonság fogja diktálni. A helyreállítás állomásairól rendszeresen tájékoztatják majd a sajtón keresztül a közvéleményt, de akit komolyabban érdekel, mi fog történni pontosan, egy animációs film segítségével már most végigkövetheti, hogy zajlik majd a munka. A film a www.atomeromu.hu weboldalról tölthető le.
Mint arról már többször beszámoltunk, az üzemzavar 2003 áprilisában következett be, miközben a 2-es blokk fűtőelemeit próbálták megtisztítani a rájuk rakódott szennyeződésektől. A tisztításhoz a radioaktív anyagot tartalmazó fűtőkazettákat egy, a blokk melletti aknában ideiglenesen elhelyezett tartályba emelték. A problémát az okozta, hogy a tartály tervezési hibái miatt a hűtés nem működött megfelelően, ezért a kazetták túlhevültek, s közülük harminc megsérült, deformálódott. Emiatt a 2-es aknát átmenetileg le kellett állítani, bizonyos technológiai rendszerek elszennyeződtek, az erőmű közvetlen környezetében élőket pedig a megnövekedett kibocsátás következtében többletdózis érte –
körülbelül a nyolcada annak, amennyi egy fogászati röntgenvizsgálattal jár.
A kárelhárítási munkákra az erőmű nemzetközi meghívásos pályázatot hirdetett, melyet az orosz TVEL cég nyert el. A kiváló referenciákkal rendelkező társaság az adatok megismerése után elkészítette a helyreállításhoz szükséges berendezéseket és szerszámokat, és előbb egy orosz erőműben, majd a helyszínen, egy másik aknában gyakorolták inaktív körülmények között, mit tesznek majd éles helyzetben. A sérült fűtőelemeket a víz alatt, távműködtetésű eszközökkel előbb feldarabolják, majd kiemelik és tárolókonténerekbe helyezik.
A lezárt tokokat a reaktor melletti pihentetőmedencébe helyezik, ahol az elhasznált ép fűtőelemekkel együtt tárolják és hűtik. A radioaktivitás jelentős csökkenése után a tokok elszállíthatók feldolgozásra, vagy tárolásra.
A helyreállítás menetéről tartott sajtótájékoztatón dr. Kocsis István, a tulajdonos Magyar Villamos Művek vezérigazgatója elmondta, hogy a Paksi Atomerőműnek jelen pillanatban nincs alternatívája Magyarországon, így ki kell használni a nukleáris energiatermelés világszerte tapasztalható reneszánszát. Az erőmű üzemének meghosszabbítása mellett ezért növelik a teljesítményt is, első lépésként az egyik erőművi blokk máris korábbi teljesítménye 106 százalékán dolgozik. A hazai villamosenergia-rendszer szabályozhatósága érdekében ugyanakkor szükség lenne egy tárolós-szivattyús erőmű felépítésére is, különösen akkor, ha szeretnénk megnövelni a változó intenzitással működő szélerőművek részarányát Magyarországon.

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön