Megsarcolt vállalkozások

MN
2006. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iparűzési adó (ipa) megtartását és módosítását helyezi kilátásba a lapunk birtokába került PM-es tervezet. Ismeretes: korábban a kormány az ipából származó bevételek pótlása érdekében nyúlt volna az ingatlanadó eszközéhez, a dokumentumból azonban világosan kiderül, hogy a két adó 2008-tól párhuzamosan létezne – annak ellenére, hogy szakemberek szerint erre semmi szükség. Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke lapunk kérdésére nemrég úgy vélekedett, hogy a két adónem párhuzamos működtetése szükségtelen. A pénzügyi tárca dokumentuma azonban afelől sem hagy kétséget, hogy a kormány a jövőben is legalább annyi bevételre számít az ipából, mint eddig. Ezek szerint hiába követelik évek óta a vállalkozások a terhek könnyítését. Tiltakozásukat jelzi, hogy sok cég jogi úton támadta meg az ipafizetés jogszerűségét, azt remélvén, hogy az Európai Bíróság majdan közösségi jogba ütközőnek minősíti az iparűzési adót. A közösségi jogi fórum minapi, egy olasz adónemmel kapcsolatos ítélete azonban nem a cégek számára kedvező végkimenetelről árulkodik.
Egyelőre tehát úgy tűnik, a kormány nyugodtan szövögetheti az ipa jövőjéről szóló terveket. Ezek közül igen jelentős változás gyanánt a Pénzügyminisztérium tervezete azt említi, hogy a jövőben immár a nyereség: az adózás előtti eredmény vagy a társasági adóalap képezné az ipa alapját is. A dokumentum szerint – a mostani bevételek megőrzése érdekében – az adó mértéke 9–10 százalékra nőne. Érdemes megjegyezni, hogy a magyar állam ezzel a sokadik bőrt húzná le a vállalkozások eredményéről, ezt terheli ugyanis a 16 százalékos társasági adó és a 4 százalékos szolidaritási adó is. Bár az adóalapok között vannak kisebb eltérések, a tervezet megvalósítása gyakorlatilag 30 százalékos társaságiadó-mértéket jelentene, ami minden összehasonlításban brutálisnak nevezhető. Ezzel a pénzügyi tárcánál is tisztában voltak, ilyen adómérték mellett ugyanis a dokumentum szerint is csökkenne a kimutatott nyereség, ezzel a remélhető bevétel mértéke is. Ezért is szerepel a szövegben az a javaslat, hogy a jövőben az ipa fele a jelenlegi adóalap egyszázalékos adójából, a másik fele pedig a nyereség 4–5 százalékos adójából származzék. Az egyelőre biztosra vehető, hogy az ipa helyi adó marad, igaz, a módosítások hatására az önkormányzatok egy részénél nő, más részénél viszont csökken majd a bevétel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.