Mentőakció várólistás tehetségeknek

A kormányzati megszorítások híre a magyar humanitárius szervezetek munkáját is befolyásolja: érezhetően megcsappant a lakosság és a vállalkozások adományozó kedve. A segítségre pedig nagy szükség van: a Baptista Szeretetszolgálat erdélyi tehetségmentő programjában például ötszáz rászoruló magyar kisdiák várja szimbolikus örökbefogadóit.

2006. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erdélyi felmérés szerint a falusi és szórványhelyzetű magyar gyermekek mindössze öt százaléka kerül középiskolába. Az ok elsősorban anyagi természetű: a szülők nem tudják fizetni a gyerekek taníttatásával járó költségeket. Ennek következtében évről évre csökken az érettségizők száma és aránya, miközben egyre több hátrányos helyzetű tehetséges gyermek kallódik el. Ezen a helyzeten szeretne enyhíteni az a tehetségmentő akció, amelyet erdélyi és magyarországi egyetemi tanárok kezdeményeztek három éve, s amelyet a Magyarországi Baptista Szeretetszolgálat emelt be „Fogadj (jelképesen) örökbe!” programjába. Ennek keretében eddig 387 erdélyi falusi vagy szórványvidékről való, középiskolás vagy középiskolába készülő, kitűnően tanuló nehéz sorsú magyar gyermek kap két-két magyarországi támogató családtól összesen havonta tízezer forintnyi ösztöndíjat. Közülük százan már harmadik éve, százötvennégyen második éve ösztöndíjasok.
Az ösztöndíjfelhívást minden év tavaszán erdélyi magyar újságokban, televíziós műsorokban teszik közzé, és az iskolákba is eljuttatják. Azok pályázhatnak, akik igazolják, hogy családjukban az egy főre eső jövedelem nem éri el a létminimumot, és kitűnő vagy jeles tanulók. A beérkezett pályázatokat tanárokból, egyetemi oktatókból álló kuratórium rangsorolja. A pályázók közül annyi gyerek kap ösztöndíjat, ahánynak támogatót találnak Magyarországon. Az első években a pályázók tanulmányi átlaga 9,75 volt (Romániában a középiskolákban a tanárok egytől tízig osztályoznak, a legjobb jegy a tízes). Az ösztöndíjasok között vannak árvák, félárvák, sokan munka nélküli szülők vagy pár ezer forintnyi rokkantnyugdíjból élő családok gyermekei. A szülők a kuratóriummal kötött szerződésben vállalják, hogy gyermeküket magyar tannyelvű iskolában továbbtaníttatják, és az ösztöndíjat kizárólag a gyermek szükségleteire költik.
A magyar támogatók havonta ötezer forinttal segítik pártfogoltjukat, de természetesen olyan mecénás is akad, aki ennek az összegnek a többszörösét adja. A pénzt a Baptista Szeretetszolgálat gyűjti össze és utalja át a kolozsvári Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesületnek. Az egy-egy gyerek két támogatójától érkező havi tízezer forint tíz százaléka a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület átutalási, adminisztrációs és postaköltségeit fedezi. A támogatók megkapják „örökbefogadottjuk” címét és fényképét, így levelező kapcsolatba léphetnek vele, de a diák csak akkor tudja meg a támogatója címét, ha azt az adományozó saját maga megadja neki. A pártfogoltak félévente elküldik bizonyítványukat a kuratóriumnak, és rövid levélben beszámolnak életükről és tanulmányi eredményeikről. Akad olyan magyarországi adományozó is egy székesfehérvári asszony személyében, aki a már negyedik éve támogatott Kovászna megyei kislányt az időközben elvégzett érettségi után az egyetemi évei alatt is segíteni akarja.
A 2006–2007-es tanévre meghirdetett programra minden eddiginél több jelentkezés érkezett be. Több mint ötszáz diák kért támogatást, így komoly várólista alakult ki, azért szükség volna újabb támogató magánszemélyek jelentkezésére, de munkahelyi, baráti, egyházi közösségek és tankörök támogatását is szívesen fogadják. A támogatásokat összegyűjtő és továbbító Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány kiemelten közhasznú szervezet, a támogatás tartós adománynak is minősül, ezért a befizetett összeg harmada várhatóan leírható lesz az adóból.
Péntek Jánossal, a kolozsvári Babes– Bolyai Tudományegyetem magyar és általános nyelvészeti tanszékének vezetőjével beszélgetünk a programról. A Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület vezetője elmondja: a program indulásakor Romániában a gyerekeknek nyolc osztályt kellett kötelező módon elvégezniük, a támogatással a nyolcadik osztályt követő törésponton akarták átsegíteni a szülőket, ugyanis sokan nem küldték tovább iskolába a gyerekeiket a család nehéz anyagi helyzete miatt. A jelenlegi szabályozás értelmében tíz osztály a kötelező, ennek köszönhetően emelkedett a gimnáziumi tanulók száma, de az nem jelenti azt, hogy a középiskolát be is fejezi az összes diák. A kuratórium gondolkodik azon, hogy a programot a jövőben az egyetemistákra is kiterjessze, jelenleg ugyanis csupán a hetedik-nyolcadik osztálytól az érettségiig jár a támogatás. Ez azért is fontos, mert már Romániában is az úgynevezett Bolognai-rendszer szerint működik a felsőoktatás, annak pedig az egyik jellemzője, hogy igyekszik az oktatás anyagi terheinek minél nagyobb részét a szülőkre hárítani.
A magyar civil világ támogatásának nagyságára jellemző, hogy tavaly a Fogadj örökbe! kezdeményezés során több pénz érkezett az erdélyi diákokhoz, mint a határon túli magyarok támogatására létrehozott Illyés Közalapítvány egész oktatási kerete! Bár a havi tízezer forint budapesti szemmel akár kevésnek is tűnhet, nem egy család esetében ez a pénz nagyobb, mint a havi összjövedelmük! Van olyan támogatottjuk, aki rendszeresen nyer országos tanulmányi versenyeken, de akad tizenegy gyerekes családból érkező diák és árva gyerek is. Aki részt akar venni a programban, az érdeklődhet a www.fogadjorokbe.hu vagy a www.nyilasmisi.ro honlapokon, illetve jelentkezhet az alábbi címen: Baptista Szeretetszolgálat, Pf. 241, Budapest 1391, telefon 269-3283, e-mail [email protected].

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.