Mint Lukasenko Fehéroroszországa

MN
2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy véli, Magyarországon nincs közmédia, csak állami média. Mi a különbség? – kérdeztük Björn Erichsentől.
– Közmédiáról akkor beszélünk, ha a közösségi tévé vagy rádió képes ellenőrizni a hatalmat. Az állami média viszont a hatalom ellenőrzése alatt áll.
– Ön elsősorban azt emelte ki, hogy a finanszírozáson keresztül avatkozik be az állam. A tartalmi befolyásolás ebből egyenesen következik?
– Nem, hanem sokkal kifinomultabb módokon. Mindenki tudja, hogy honnan jön a pénz, mihez, illetve kihez kell igazodni. Mindenki tudja, hogy kinek kell megfelelni. Az önök médiaszabályozása meglehetősen ósdi, de a helyzetet csak súlyosbította, hogy a kormány saját hatáskörébe vonta a finanszírozást 2002-ben. Addig a lakossági előfizetési díjak eljutottak a közmédiához. Azóta a költségvetés vállalta át a költségeket.
– Egy bejáratott demokráciában más a helyzet?
– Nem csak ott. A csehek, a lengyelek, a horvátok, de még a románok is – annak ellenére, hogy ezek is posztkommunista országok – megoldották úgy a médiafinanszírozást, hogy arról a magyarok is példát vehetnének. Arról nem is beszélek, hogy a brit BBC tíz évre előre megkapja az állami apanázst, így kormányok jöhetnek-mehetnek, a médium el tudja látni feladatát. Így valóban lehet kontrollálni a hatalmat, de Magyarországon ez másként megy. A térségben – bár ott durvább a helyzet – leginkább a Fehéroroszországban meghonosodott rendszer hasonlít a magyarra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.