Molnár javaslatai a Ház előtt

Hiába a gyógyszerész- és az orvoskamara hetek óta tartó tiltakozása, tegnap megkezdődött a Parlamentben a gyógyszerpiacot érintő törvényjavaslat általános vitája. A kormánypártok reformértékűnek tartják a változtatásokat, míg az ellenzék szerint azok óriási károkat okoznak az egészségügyben, s nem az ágazat valós problémáival foglalkoznak. Utóbbiak úgy látják: az egész nem szól másról, mint bizonyos pénzügyi befektetők érdekeinek kiszolgálásáról.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyógyszergyártók, a terjesztők, az orvosok, a betegek és az állam közös felelősségének új és igazságosabb rendszerét teremti meg ez a törvény – így fogalmazott Molnár Lajos egészségügyi miniszter tegnapi parlamenti expozéjában, a törvényjavaslat általános vitájának kezdetén. A szaktárca vezetője szerint az egészségügy teljes rendszerét nem lehet kis alakítgatásokkal megjavítani, ahogyan egy Trabantot is hiába fejlesztgetünk, nem lesz belőle jó autó. „Nincs reform-Trabant” – jegyezte meg. Szerinte az intézkedésekkel javul a lakosság gyógyszerellátása hét végén és éjjel is, a piacon pedig verseny alakul ki, ami a szolgáltatások javulásához vezet. A gyógyszergyártók, a különböző lobbik és más szervezetek nyilvánvalóan ellenérdekeltek a változásokban – mondta.
Az MSZP és az SZDSZ is támogatja a javaslatot, bár a pártok jelezték: módosító indítványokat nyújtanak be, igaz, ezek nem érintik az alapkoncepciót. Kökény Mihály, a szocialisták és Béki Gabriella, a szabad demokraták vezérszónoka is azt hangsúlyozta, hogy ezzel a törvénnyel megkezdődik az egészségügy valós reformja.
Az ellenzéki képviselők főként a patikákat érintő változásokat kritizálták.
Mikola István (Fidesz) szerint a patikaalapítás és a gyógyszerforgalmazás jelenlegi rendjének szétverése csakis a multinacionális pénzügyi befektetők korlátozhatatlan étvágyával és a kormányzatra gyakorolt egyre nagyobb nyomásával magyarázható. Közölte, pártja nem támogatja a javaslatot. Hangsúlyozta: külföldön a költségmegtakarítás szempontjából a liberalizáció nem hozta a várt eredményt. Az egész tervezetet újra kell gondolni, mert címével és szándékával ellentétben nem növeli, hanem rontja a gyógyszerbiztonságot – jelentette ki. A KDNP és az MDF vezérszónokai is számos ellenérvet sorakoztattak fel. Soltész Miklós (KDNP) szerint a kormányzat négyévi gátlástalan pazarlást most kapkodással próbál meg rendbe tenni. A KDNP szerint a javaslat a megszorításokról szól, kár reformként aposztrofálni. Csáky András (MDF) azt mondta: egyetért azzal, hogy változtatásra szükséges, de szerinte nem a szóban forgó pontokon.
Ismeretes: az elmúlt hetekben többféle tiltakozó akciót szervezett mind a gyógyszerész-, mind az orvoskamara. Volt munkabeszüntetés a patikusoknál, képregényes lakossági tájékoztató a várható negatív hatásokról, élőláncos tiltakozás, s háromnapos demonstrációsorozat az orvoskamara csatlakozásával. Tegnap ismét hallatta hangját a Magyar Gyógyszerész Kamara, ezúttal közvetlenül a parlamenti képviselőkhöz fordult, hogy közölje: az Egészségügyi Minisztérium törvényellenesen, szakmai egyeztetés nélkül terjesztette be a törvénycsomagot, ezért az alkotmány- és jogellenes.

Változások:
– kötelező kedvezmény, valójában adójellegű befizetés terheli a gyógyszergyártókat: a tb által támogatott gyógyszerforgalmuk után (támogatási formától függően) 14, illetve 16 százalékot kell befizetniük. Ha ugyanennyivel olcsóbban adják legalább 3 évig termékeiket, akkor mentesülhetnek a befizetés alól,
– a gyógyszergyártóknak orvoslátogatóik után fejenként milliós regisztrációs díjat kell fizetni,
– a gyógyszer-nagykereskedők forgalmuk egy százalékát lesznek kötelesek befizetni,
– a patikák többségének is fizetnie kell, az összeg az árrésbevételének egy százaléka; pénzt a kis forgalmú gyógyszertárak támogatására fordítják,
– a közgyógyellátáson kívül megszűnik az ingyengyógyszer, a száz százalékban támogatott medicinák után 300 forintot kell fizetniük a betegeknek,
– megszűnnek a patikaalapítás főbb korlátai,
– bizonyos vény nélkül kapható gyógyszereket patikán kívül is lehet árusítani,
– ha a költségvetési keretet túllépi a gyógyszertámogatás összege, akkor a túllépést ráterhelik a háziorvosok, illetve szakorvos esetén az őt foglalkoztató intézmény finanszírozására; ha az orvos hoszszú ideig drágább gyógyszert ír fel, s lett volna ugyanolyan hatóanyagú, olcsóbb szer is, akkor pénzügyi felelősség is terheli,
– az asszisztens is felírhat rendszeresen szedett gyógyszert,
– nyilvánossá válik a gyógyszerek tb-támogatásba való befogadása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.