Moszkvai figyelmeztetés

A Tbiliszit a háttérben bátorító Washingtont hibáztatja a Kreml a grúz–orosz viszony kiéleződéséért. Vlagyimir Putyin ezt értésre adta a George W. Bushsal folytatott telefonbeszélgetésben is. Eközben érvénybe lépett a Grúzia elleni teljes közlekedési és postaforgalmi blokád.

Munkatársunktól
2006. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Bush amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök a grúziai események miatt telefonon egyeztettek. Moszkvai bejelentés szerint Putyin figyelmeztette amerikai kollégáját, hogy káros lenne, ha harmadik országok olyan lépéseket tennének az orosz–grúz válság ügyében, amelyeket Tbiliszi romboló politikájának bátorításaként értelmezhetne. Megfigyelők szerint ez a megfogalmazás figyelmeztetés Washingtonnak, hogy ne álljon Grúzia Nyugat-barát elnöke, Mihail Szaakasvili mellé a kialakult válságban. Az Egyesült Államok bírálta a Grúziával szembeni orosz lépéseket, de üdvözölte, hogy Tbiliszi hazaengedte a kémkedés vádjával letartóztatott orosz tiszteket. Dan Fried, az európai és az eurázsiai ügyekben felelős amerikai külügyminisztériumi államtitkár kritizálta azt, ahogy Putyin elnök a válságot kezeli, és hangsúlyozta, Washington szerint el kell kerülni a destruktív politikát. Fontos egyértelműen jelezni, hogy a tüzes szónoklatok, a szankciók, a fenyegetések nem segítenek – szögezte le Fried.
A Grúzia elszigetelésére tett orosz kísérlet nem megoldás a problémákra – mondta De Gucht Szaakasvilivel közösen tartott tbiliszi sajtóértekezletén, majd legfelsőbb szintű orosz–grúz találkozót javasolt a válság megoldása végett. A grúz elnök azt mondta a továbbiakban, hogy Tbiliszinek nem célja a kapcsolatok megszakítása Oroszországgal, éppen ellenkezőleg, ezek rendezésére törekszik. Az Európa Tanács önmérsékletre szólította fel Oroszországot és Grúziát.
Eközben érvénybe lépett a Grúzia elleni teljes közlekedési és postaforgalmi blokád, és azt meghatározatlan ideig fenntartják – jelentette be az orosz közlekedési és a távközlési minisztérium. „Október 3-tól minden légi, vasúti, közúti és tengeri közlekedési kapcsolatot határozatlan időre felfüggesztünk Grúziával” – közölte Timur Hihmanov, a közlekedési minisztérium szóvivője. A minisztérium formailag a felgyülemlett grúz adóssággal indokolta a légi forgalom megszakítását. Az autóforgalomban, s a vasúti és tengeri összeköttetésben is súlyos kérdéseink vannak – mondta Szergej Arisztov miniszterhelyettes az Interfax szerint. Az orosz távközlési és informatikai tárca a postai összeköttetés felfüggesztését helyezte kilátásba, s Borisz Grizlov alsóházi elnök egy olyan törvény előkészületeiről számolt be, amely lehetővé teszi a Grúziába irányuló bankátutalások és postai pénzküldés (így az Oroszországban dolgozó vendégmunkások hazautalásainak) megtiltását is. A már hétfőn bejelentett büntetőintézkedésekkel Moszkvának nyilvánvalóan az a célja, hogy gazdaságilag ellehetetlenítse a szegénységből amúgy is nehezen kitörő kaukázusi országot. Ez az első eset, hogy Oroszország ilyen szigorú nyomásgyakorló eszközökhöz nyúl egy volt szovjet köztársasággal szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.