Zergényi János (Seltisberg, Svájc): Venne ön egy használt autót ettől az embertől? Ezzel a jelmondattal tüntettek az amerikai demokraták 1974-ben a hazudozáson kapott Nixon amerikai elnök ellen. Az akció sikerrel járt, Nixon kénytelen volt visszalépni. Az akkori amerikai helyzet sokban hasonlít a mai magyarországihoz. Gyurcsány sokat idézett beszédét Nyugaton is minden újság kommentálta. Az újságíróknak – a trágár stíluson kívül – főleg Gyurcsány beismerése tűnt fel, hogy a tavaszi választásokat arcátlan hazudozással nyerték meg. Kevésbé tűnt fel az a talán még fontosabb beismerés, hogy a kormányon levő koalíció négy év alatt az országot a gazdasági tönk szélére juttatta, és semmi jelentőset ez ellen nem tett. A nyugati újságírók egy részének az a benyomása, hogy Gyurcsány a beszédében mondottakat komolyan gondolta, és lehetőséget kell adni neki a bizonyításra. De ez az ország számára nem rizikó nélküli. Néhány, Magyarország jövője szempontjából nagyon fontos kérdést először meg kell válaszolni: Érdemel-e hitelt Gyurcsány pálfordulása, a hazudozó Saulból csodamódon tényleg becsületes Pál lett? És ha ez így van, követni fogja az egész koalíció, miniszterektől lefelé ezt a pálfordulást? Meg lehet bízni abban a koalícióban, amely arcátlan hazudozással jutott kormányra, ezért demokratikus legitimációja megkérdőjelezhető? És ha nem lehet megbízni benne, szabad-e eltávolítani a demokrácia szempontjából megkérdőjelezhető módon, vagy el kell viselni további három és fél évig? A válasz e kérdésekre Magyarország jövője szempontjából sorsdöntő jelentőségű.
Dobsa Aladár (Budakeszi): A Kossuth téri békés demonstrációt a kormány hetek óta a demokratikus rend elleni támadásként kommunikálja. Ebben a vádban nem a támadás szó a leghazugabb, hanem az, hogy nincs mit támadni: lassan annyi közünk lesz a demokráciához, mint vízműnek a képviselőfánkhoz. Demokratikus intézményeinkre éppen rászámol a bíró. Botrányos első közszolgánk csendes lemondás, visszavonulás és önéletrajzírás helyett inkább a bizalmi szavazást választja. Ezen a végrehajtó hatalmi ág látványos, előre begyakorolt show-műsor keretében gyűri maga alá a népképviseleti többséget. Sajnos a bizalmi szavazáson a területi listáról bekerült, a helyi választókért személy szerint felelős képviselők is igennel szavaztak. Azok után, hogy a közben megtartott, pártpreferenciásként emlegetett önkormányzati választáson az ország egyértelműen kifejezésre juttatta, hogy nem kér azokból, akik ma a koalíciót alkotják. A központi hatalom az önkormányzatiság alkotmányos garanciáinak csorbítására készül. Magyarországon a hatalmi ágak közötti egyensúly megbillent, a kormány először a fékek ellenőrzőlámpáit iktatta ki, az aradi vértanúk emléknapján bemutatott díszelőadás kulisszái mögött pedig hozzálátott a fékek hatástalanításához is. A gazdaság dübörgésre kész, a motort évek óta túráztatják, annak hangja elnyomja a demokrácia segélykiáltásait.
Koszta Árpád (Budapest): A mindennapos forgalmi dugókhoz szoktatott autóstársaimmal együtt tehetetlenül háborgok régóta. Európa nagyvárosaira is jellemzők a hatalmas torlódások, dugók. De az ottani városvezetők legalább tesznek valamit ez ellen. Amerre eddig jártam, mindenhol autózhattam fővárost elkerülő, teljesen kiépült körgyűrűn, és sok városban tapasztaltam belső körutak, széles mentesítő sávok építését is. Nem beszélve a nyugati városok Budapesthez képest hihetetlenül fejlett metróhálózatáról. A most húsz évre kitolt, impotens Demszky-érában élve mindez hogyhogy nem tűnik fel a többségnek?

Ez az étrendkiegészítő lehet a titok, ha pihentető alvásra vágyunk