Kis Zoltán a Medgyessy-kabinet idején azzal tiltakozott az agrár-környezetvédelmi pénzek megkurtítása ellen, hogy lemondott államtitkári posztjáról.
Az önálló képviselői indítványt – amellyel felgyorsították volna a földértékesítési eljárásokat, illetve kiterjesztették volna a föld elővásárlási jogát a köztulajdonban lévő birtokokat bérlő cégekre, s azok tagjaira – öt szocialista képviselő terjesztette elő. Bagi Béla, a bizottság fideszes tagja elmondta: már a vita elején kiderült, hogy a törvénymódosítás három neuralgikus pontjával az ellenzék és az SZDSZ-es képviselő sem ért egyet.
*
Az ellenzők kifogásolták, hogy a módosítással lehetővé válna a külföldiek földtulajdonszerzése, az indítvány szinte lehetetlenné tenné az állami földeladásokkal kapcsolatos tájékozódást, s háttérbe szorítaná a helyben lakó gazdákat. Bagi Béla szerint a szocialista elképzelés az uniós vidékfejlesztési koncepcióval is szembemegy, hiszen mindenki azt szeretné, hogy a gazdák ne vándoroljanak el, márpedig ha a környékükön lévő földeket idegeneknek adják el, ez könnyen megtörténhet. A törvénymódosítás erőteljesen gyengítette volna a birtokrendezés lehetőségét – mondta lapunknak Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke, a bizottság fideszes alelnöke. A politikus szerint a kormánynak legelőbb a kívánatos agrárstratégiáról kellene döntenie, esélyt teremtve arra, hogy a szétszabdalt birtokokat egységes és versenyképes rendszerré rendezhessék.
A szocialista törvénymódosítás kezdeményezője az agrártárca volt. Egy augusztusi miniszteri értekezleten már szerepelt a javaslat kérdése, mivel a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) az idén várhatóan mintegy 3,3 milliárd forintos veszteséget könyvelhet el. Az NFA február óta 8500 hektár földet értékesített mintegy 3,1 milliárd forintért, s terveik szerint további 25–30 ezer hektárt adtak volna el az állami szántóterületekből. A szervezet közelmúltban készült pénzügyi tervében még 946,6 millió forinttal számolt a földek bérbeadásából, és 7,7 milliárd forintra számított a földeladásokból. Ez utóbbi teljesíthetősége most erősen kétségessé vált. Kis Zoltánt az SZDSZ tegnapi frakcióülése miatt nem tudtuk elérni, Herbály Imre szocialista képviselő – az egyik előterjesztő – pedig nem válaszolt megkeresésünkre.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok